Kulak Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım

Etiketler: İşitme Olayı, İşitme Sistemi, Kulağın Görevi, Kulağın Yapısı, Kulakta Denge

Eğitim Bölümümüzde Bu Sayfada Kulak Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım Hakkında YGS, LYS, AÖF, KPSS, DGS, ÖSS Konu Anlatımı, Denemeler, Çıkmış Sorular, Çözümlü Sorular İle İlgili Bilgiler ve İndirme Linki Yer Almaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

5: KULAK:

İşitme ve denge organımızdır. Üç Kısımdan oluşur. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak.

 

Dış Kulak: kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşur. Kulak kepçesi kıvrımları sayesinde ve kıkırdak yapısıyla ses dalgalarını toplayarak kulağın iç kısımlarına doğru iletir. Kulak Yolu: Ses dalgalarından geçerek kulak zarına ulaştığı yoldur. Burada bulunan salgı bezlerinin salgıladığı kulak kiri, kulak yolunun nemli tutulması kulak zarının esnekliğini sağlar.
Orta Kulak: Dış kulak yolun sonunda bulunan kulak zarı ile başlar. İç kulağın başlangıç noktası olan oval pencere ile biter. Burada olan; çekiç, örs, üzengi kemikçikleri dış kulaktan gelen ses dalgalarını kuvvetlendirerek iç kulağa iletirler. Orta kulakta bulunan östaki borusuna kulak ile yutak arasında geçit yeridir. Östaki borusu sayesinde orta kulak içindeki basınç dengelenir. Boğazda bulunan enfeksiyon östaki borusu ile orta kulağa ulaştığında orta kulak iltihabı yaşarız.
İç Kulak: Duymanın ve dengenin gerçekleştiği yerdir. Duyma iç kulakta bulunan salyangoz içerisindeki kohlea kanalında duymayı sağlayan reseptörler bulunur. Buradan sinirle beyne ulaştırılır ve duyma gerçekleştirilir. Salyangoz birebirinden ince zarla ayrılmış 3 kanaldan oluşur. Kohlea, vestibular timpanik kanalları.

Kulak İşitme Olayı:

Ses Dalgaları à Kulak Kepçesi à Kulak yolu  à Kulak Zarı  à Çekirdek, örs, üzengi  à oval Pencere à Salyangoz à Sinirler  à Beyin

Kulakta Denge:

            Denge, iç kulakta bulunan yarım daire kanallarında gerçekleşir. Yarım daire kanalarında ve tulumcuk ve kesecik bulunur. Bunların içersinde yer alan CaCO3 (Kalsiyum Karbonat) oluşan küçük kristaller(otolit taşlar) bulunur.Bu otolit taşların hareket etmesi ile burada bulunan sinirlerde beyine ve beyinciğe impuls göndeririler. Böylece dengemiz sağlanır. Denge sağlanırken vücut pozisyonumuza göre otolitlerin de sinirlerine yaptığı basınç değişir. Bu yüzden impuls oluşur. Kulakta denge sağlanırken yarım daire kanlarlını dolduran endolenf sıvısı ile otolit taşların biribire göre ter hareketi sağlanır.

Vücudumuzda Dengenin Sağlanmasında;

Göz
Kaslardaki özelleşmiş reseptörler
Ayak altındaki basıca duyarlı hücrelerden gelen impulslar etkilidir.

Sayfa No İçerikleri :

SAYFA 1: Duyu Organları Giriş- Dil Konu Anlatımı

SAYFA 2: Burun Konu Anlatımı

SAYFA 3: Deri Konu Anlatımı

SAYFA 4: Göz Konu Anlatımı

SAYFA 5: Kulak Konu Anlatımı

SAYFA NO:

Kaynak İndirme Bilgileri
Site: www.EnBasit.com
Dosya İçeriği: Duyu Organları (Dil,Burun,Deri,Göz,Kulak)
Dosya Boyutu/Türü: 280 KB/ PDF
Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver