Kulak Kiri Temizleme, Kulak Kiri Temizleme Yöntemi, Kulak Kiri Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kulak kiri temizliği, kulak kiri temizliği nasıl yapılır, kulak kirini temizlemek için, kulak temizliği nasıl yapılmalıdır

Kulak kiri nasıl temizlenir?

Kulak içerisinde bulunan serumen isimli bezler, kulağı tehdit edebilecek toz ve diğer yabancı maddelerin kulak zarına ulaşmasını önlemekle görevli olmasının yanı sıra, oluşan kirlerin kurumasını ve kendiliğinden kulak dışına atılmasına muavenet etmektedir. Lakin, bazı kulak pislikleri vücut onu dışarıya atana kadar çok çabuk bir şekilde birikip, kulağı tıkayarak işitme kaybı başta olmak üzre çeşitli kulak hastalıklarına yol açacağından bu durumda kişilerin kulak kirlerini kendileri temizlemesi gerekir. Peki kulak temizliği nasıl yapılmalıdır? Kulak kiri temizlerken nelere dikkat edilmelidir? Buyurun, yazımızı okuyarak öğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle kulak kiri temizleme işlemini yapmadan önce şunu bilmeniz gerekir ki, kesinlikle kulağa pamuklu kulak çubukları da dahil olmak üzere sert cisimler sokmayın. Kulak kanalının derisi ve kulak zarı çok narin bir yapıda olduğundan zedelenebilir ya da kualk zarını yırtabilirsiniz. Hem bu tür sert cisimler kulak kirlerinin kulağın daha da içene gitmesine sebep olur. Eğer ki kulak zarı delinmesinden ameliyat olmuş iseniz, kesinlikle doktor yardım olmadan kulak kirini kendi başınıza temizlemeye kalkmamalısınız.

Kulak kiri temizleme

Sıvı dokusal sodyum, bebek yağı, mineral yağ, reçetesiz alınabilecek herhangi bir kulak kiri çıkaran sıvı veya hidrojen peroksit ilaçlarını eczaneden satın alarak kulak temizleme işlemini sağlıklı bir şekilde kendi başınıza yapabilirsiniz. Bu ilaçlardan birini satın aldıktan sonra kulak kirini temizlemek için uygulayacağınız adımlar şöyledir:

 • Başınızı öne eğin.
 • Eczaneden satın aldığınız sıvı ilacı damlasıyla beraber kulağınız dolana kadar kulağın içine damlatın.
 • İlacı damlattığınız kulak muhakkak yukarıda olmalıdır.
 • Sıvının 5 dakika kulakta kalması sağlanır.
 • 5 dakika sonunda pamuklu bir bez ile kulağınızı kapatıp, şimdide kulağınızın aşağı bakmasını sağlayın.
 • Sıvı ilacın pamuklu havluya dökülmesi sağlanır ve işlem tamamlanır.
 •  

  Bu işlem günde 1-2 kere uygulanabilir. Kulak kirden tamamen arınıncaya kadar tekrar edebilirsiniz. Eğer ki kulak kirini tek başınıza temizlemede başarılı olmazsınız, hekimden yardım isteyin.Doktorunuz vakum yarımıyla kulak kirini temizleyecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver