Kulak Kireçlenmesi, Kulak Kireçlenmesi Belirtileri, Kulak Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır

kulak kireçlenmesinin belirtileri, kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir, kulak kireçlenmesinin belirtisi, otoskleroz belirtileri

Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Dış, orta ve iç olmak üzere üç gruba ayrılan kulak yapısının orta ve iç bölgesinde meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkan, tehlikeli sorunlara yol açan ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Hepimizin bildiği gibi kulak, işitme organıdır ve bu işitmenin sağlanabilmesi de iç kulağın görevidir. Orta kulak ses titreşimlerini iç kulağa, iç kulakta seslerin kulağa iletimini sağlar; ancak orta ve iç kulakta meydana gelen sorunlar işitmeyi engeller.

 

Orta ve iç kulakta meydana gelen sorun ise, anormal kemik yapısıdır. İşitme kaybının en sık görüldüğü nedenlerden birisi olan kulak kireçlenmesi genetikte olabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de, kızamık virüsü ile de bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

 

Kemik kireçlenmesi belirtileri nelerdir?


Tek ya da çift kulakta işitme kaybı bu hastalığın en sık görülen belirtisidir. Önceleri hafif sesler işitilmez, daha sonraları ise büyük gürültülerde işitilmemeye başlanır. Gürültü bir ortama giren hasta, hiçbir konuşmayı duymaz.
Kemik kireçlenmesinin belirtilerinden birisi de, kulak çınlamasıdır.
Bu hastalık daha çok çocukluk döneminde oluşur. Ancak, hastalığın belirtileri ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkar. Ortalama 15-35 yaş arası belirtiler kendini göstermeye başlar. Kadınlarda sıkça ortaya çıkan kulak kireçlenmesi gebelik döneminde daha da artar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver