Kulak Kireçlenmesi, Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kulak Kireçlenmesi Nasıl Geçer

kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilir, kulak kireçlenmesi nedir, kulak kireçlenmesinin tedavisi, Otoskleroz ameliyat

Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) ameliyatı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklik döneminde sinsice başlayan ancak yetişkinlik dönemlerinde kendini gösteren, meydana gelen bir soğuk algınlığından sonra kulakların az işittiğinin fark edilmesi ile anlaşılan önemli sağlık sorunlarından biride, kulak kireçlenmesidir. Kulakların az işitmesinin yanı sıra kulakta ortaya çıkan uğultu tarzı sesler gibi belirtileri bulunan kulak kireçlenmesi (Otoskleroz), daha çok kadınlarda meydana gelir ve sağırlığa kadar ilerler.

 

Kulağın birinde meydana gelen bu sorun, zamanla diğer kulağa da yansır. Kulak kireçlenmesi belirtilerinden ilk önce hissedilen, kulakta duyulan uğultulardır. Duyulan uğultular zamanla yerini işitme kaybına bırakır. Giderek ağırlaşan işitme kaybının yerini de sağırlık problemi alır. Birçok hasta, sağırlık belirtileri çıktığı durumda hekime başvurur.

 

Kulak kireçlenmesi nasıl geçer?


İşitme kaybının ciddi boyutlara ulaştığı durumlarda tek çare Otoskleroz ameliyatıdır. Kulak kireçlenmesi tedavisi için yapılan ameliyat ile hastalar eski sağlıklarını yeniden kazanır. Ameliyat edilmeye uygun olmayan, ameliyatı kabul etmeyen ya da işitme kaybı çok tehlikeli boyutlarda olmayan hastalar için ise, ameliyatsız tedaviler uygulanır.

 

Kulak kireçlenmesi ameliyatı


Otoskleroz yani kulak kireçlenmesi ameliyatına “Stapedektomi” denir. Mikroskop kullanılarak yapılan Stapedektomi ameliyatında stapes kemikçiğinin tabanına bir delik açılarak, kemikçiğin diğer kısımları dışarı çıkartılır. Genellikle teflon piston diye bilinen bir protez, çengel kısmı stapesin üzerinde yer alan inkus kemikciğinin uzun koluna, piston kısmı da stapes tabanında açılan deliğe girecek şekilde yerleştirilir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver