Kulak Ağrısı, Kulak Ağrısı Nasıl Geçer, Kulak Ağrısı Neden Olur

kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısının sebepleri, kulak ağrısının tedavisi,

Kulak ağrısı nedenleri Kulak ağrısı sebepleri ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak ağrısı, dayanılmaz acılar veren  rahatsızlıklardan biridir. Hepimiz biliriz ki; rahatsızlıklarımızdan kaynaklanan ağrılar, gündüzlere oranla, geceleri daha şiddetli bir şekilde kendini gösterir ve tüm gecemizi uykusuz ve huzursuz geçirmemizi sağlarlar. İşte bunlardan biridir kulak ağrıları. Kulak ağrıları ve sebepleri hakkında önemli noktalara deyiniyoruz bu makalemizde…

 

Kulak ağrısı, çift veya tek kulakta olabilen, keskin, ağır ve zonklar misali ağrılardır.
Aralıklarla veya kalıcı olarak ağrıyabilir. Ayrıca kulağınızda boğuk duyma ve basınç yüzünden acıma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Küçük çocuklar genelde bu ağrıları duyduklarına, kulaklarını ovar veya çekerler.

Kulak ağrısı, geceleri daha fazla rahatsızlık verir. Uykuya daldığınızda her şey normal görünür ama östaki kanalı rahat boşalamaz. Ve gece yeterince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılır ve negatif basınç oluşumuna neden olur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi demektir. Sonra da gecenin bir yarısına doğru kulak ağrısı ile uyanılır.

Kulak ağrısı çekiyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekiyor demektir. Ancak o zamana kadar ağrıyı dindirecek basit önlemler şunlardır:

• Saç kurutma makinesi kullanın. 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

• Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın. Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Eğer ağrı yoksa orta kulak iltihabı da olabilir.

• Bir parça sakız çiğneyiniz. Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır. Birçok kişi uçakta bunu deneyerek faydasını görmüştür.

• Esneyin. Yine östaki kanalını açarak etki gösterir.

• Burnunuzu tutun. Uçakta 10.000 metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da ortadan kalkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver