Kulağa Birşey Kaçması, Kulağa Birşey Kaçmasında İlk Yardım, Kulağa Birşey Kaçmasında Ne Yapılmalı

kulağa kaçan şeyler nasıl çıkartılmalı, kulağa yabancı cisim kaçması, kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım nasıl yapılır, kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım yapma

Kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin, çocuğunuzun, eşinizin yada yanınızda bulunan herhangi birinin kulağına yabancı bir cisim kaçtı ise, kulağa zarar vermeden bu yabancı cisimleri çıkarmak gerekir. Kulağa yabancı cisimlerin kaçması çocukların sıkça başına gelen bir sorundur. Oyun oynayan çocuklar kendilerinin yada arkadaşlarının kulağına küçük şeyleri atabilirler. Yada sinek böcek gibi hayvanlar hem çocukların hemde yetişkinlerin kulağına girebilirler.

 

Küçük cisimlerin yada küçük canlıların kulağa girmesi sıklıkla görülen sorunlardan biridir. Kulağa giren yabancı cisimlerin önemsenmesi ve biran önce çıkarılması gerekir. Aksi taktirde kulakta ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Kulak zarı zedelenmesi, kulak iltihaplanması, dış kulakta iltihap gibi enfeksiyonlar ortaya çıkar. İşte kulağa yabancı cisim kaçmasında yapılacak olan ilk müdahale;

Kulağa kaçan cisim yumuşak, küçük ve gözle görülebilecek bir yerde ise cımbız yardımı ile çıkartılmalıdır. Çıkarabileceğinize güvenmediğiniz bir cisim ise doktora baş vurmalısınız.

Böcek, sinek yada kırk ayak gibi küçük cisimler kulağa kaçmış ise, böceğin bulunduğu kulak üst tarafta bulunacak şekilde yan yatın. Daha sonra kulağın içine yavaş yavaş ılık su dökün. Böylece böcek dışarı çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver