Kukla Nedir Hakkında Bilgi

Kukla Nedir

Kukla anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kukla Nedir, Kukla Ne Anlama Gelir, Kukla Ne Demektir, Kukla Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kukla ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kukla Anlamı

Sanatçının, kişileri simgeleyen bebekleri (kuklaları) konuşturarak ve değişik ses taklitleri yaparak oynattığı oyun türü. Antikçağlarda Çin’de, Mısır’da ortaya çıktı. Yunanistan ve Roma’da çok yaygındı ve oldukça gelişmişti. İtalya’da Orta Çağ’dan beri var olan kukla; daha sonra Fransa, İspanya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Avusturya ve Türkiye’de de gelişti. Her ülkede ulusal karakteri yansıtan kuklalar ortaya çıktı: İngiltere’de Hunch, Türkiye’de Karagöz, Rusya’da Petruşka vb. Genellikle çocuk tiyatrolarında oynatılan eldivenli kukla (el kuklası), Uzak Doğu ülkelerinde çok eski bir geleneğe dayanan saplı kukla ve günümüzde en yaygın olan ipli kukla olmak üzere başlıca üç çeşittir. Bunun yanı sıra, Batılıların “gölge oyunu” ya da “Çinli gölgeler” dedikleri, Karagöz’e benzeyen bir kukla çeşidi daha vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Kukla Nedir Kukla ödev ara Kukla kelime anlamı Kukla sözlükte ara Kukla ansiklopedi bilgi bankası ara Kukla ne demek Kukla neye denir

Kukla ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver