Kuduz Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Kuduz Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Kuduz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuduz Nedir, Kuduz Ne Anlama Gelir, Kuduz Ne Demektir, Kuduz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kuduz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kuduz Anlamı

Kuduz Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Tüm sıcakkanlı hayvanların beyinlerine yerleşen ve oradan sinirler yoluyla tükürük bezlerine gelerek salyadan yaraya bulaşan akut seyirli, tedavi olunmadığı takdirde kesin ölümle son bulan bulaşıcı virütik bir hastalık. Hastalık köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, eşek gibi evcil hayvanlarla, tilki, kurt, çakal, fare, sincap, sansar ve gelincik gibi yabanî hayvanlarda ve insanlarda görülür. Yarasalar virüsü taşımalarına karşın kendileri hastalanmazlar; ısırdıkları hayvanlara ve insanlara hastalığı bulaştırırlar. Kuduz asıl olarak bir hayvan hastalığıdır. Hayvanlardan, insanlara bulaşır. Ülkemiz gibi evcil hayvan kuduzunun tam olarak kontrol edilemediği bölgelerde, bildirilen insan kuduzu vakalarının %90′nından köpekler sorumludur. Hastalığın ortaya çıkması, hastalık etkeninin (virüs) bedene girmesinden sonra ortalama 2-8 haftadır. Hastalık genellikle kişilik ve huy değişikliği, huzursuzluk, kırıklık, ateş yükselmesi, ısırık yerinin ve/veya tüm bedenin kaşınmasıyla başlar. Huzursuzluk giderek kontrol altına alınamaz, tükürük salgısı aşırı artar, yutma ve solunum merkezlerinin felç olması nedeniyle yutma güçlüğü ve soluk almada zorluk görülür. Bu belirtilerin başlamasından 3-10 gün sonra ölüm meydana gelir.

Kuduz, dünyanın birçok bölgesinde insanlar için tehlike olmaya devam etmektedir. Her yıl yaklaşık 80 ülkede kuduz nedeniyle 40 binden fazla kişi ölmekte ve 4 milyon kişi de şüpheli ısırık nedeniyle tedavi görmektedir. Ülkemizde her yıl ortalama 90 bin kişi şüpheli ısırık nedeniyle tedaviye ve izlemeye alınmaktadır. Kuduz hastalığından ölümlerin çoğu Afrika’nın bazı kesimleri, Asya ve Güney Amerika’da meydana gelmekte, Avrupa kıt’asındaysa yalnızca Türkiye’de ölümler görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Kuduz Nedir Kuduz ödev ara Kuduz kelime anlamı Kuduz sözlükte ara Kuduz ansiklopedi bilgi bankası ara Kuduz ne demek Kuduz neye denir

Kuduz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver