Kuduz Aşısı, Kuduz Hastalığı, Kuduz Hastalığı Aşısı

kuduz hastalığı nasıl tedavi edilir, kuduz hastalığının tedavisi, kuduz hastalığının tedavisi nasıldır, kuduz nasıl tedavi edilir

Kuduz hastalığı tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan ısırmaları sonucu meydana gelen kuduz hastalığının tedavisi geciktikçe ölüm riski de artar. Kuduz hastalığı belirtileri geç ortaya çıktığı için herhangi bir hayvanın ısırığına maruz kalan kişilerin bir an önce uzman bir doktora başvurmaları gerekir. Hayvanların salyalarında bulunan virüs daha fazla vücudunuza yayılmadan önlem almanız, hayatınız için önemli bir husustur.

 

 

Bazı hayvan ısırmalarında kuduz belirtisini gösteren enfeksiyöz ajan denilen bir virüste vücuda bulaşabilir. Bu virüs kuduz hastalığını taklit eder. Bu nedenle hastanın kuduz olup olmadığı gerekli tetkikler sonucunda anlaşılır ve tedavi buna göre uygulanır.

Hastalığın tedavisinde insanı ısıran hayvanın davranışları ve görünüşü de önemlidir. Hayvanın daha önce aşı olup olmadığı da hastanın kuduz olma ihtimalini şekillendirir.

Kuduz tedavisi için öncelikle ısırığın bulunduğu bölge sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Hayvanının ısırığı çok derin ise hastane ortamında yaranın temizlenmesi gerekir. Virüsün sinirlere yapışmasını önlemek için yaranın en derin noktalarının iyice temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan ısırığının 0. 3. 7. ve 14. günlerinde kuduz aşısı yapılmalıdır. Kuduz aşısı kol kasının içine yapılmaktadır. Eğer ısıran hayvanda kuduz yoksa aşıya son verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver