Kudüs Nedir Nerededir Önemi Hakkında Bilgi

Kudüs Nedir Nerededir Önemi

Kudüs anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kudüs Nedir, Kudüs Ne Anlama Gelir, Kudüs Ne Demektir, Kudüs Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kudüs ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kudüs Anlamı

Kudüs Nedir Nerededir Önemi
Dünyanın en eski ve en kutsal sayılan kentlerinden biri. Yahudilik, Hristiyanlık ve İslâm dinleri açısından son derece önemlidir. Kudüs, tarih boyunca tek tanrılı dinlerin ortaya çıktığı bir kent olması nedeniyle uygarlık ve din tarihi açısından önemli bir konuma ve bu yönden zengin bir tarihî mirasa sahiptir.

Kent Lut Gölü’nün 24 km batısında, Akdeniz’den yaklaşık 50 km içeride, denizle Şeria Irmağı arasındaki bölgede yer alır. Doğu ve Batı Kudüs olarak iki bölümden oluşur. Kentin asıl tarihî bölümü doğuda yer alır. Eski Kudüs olarak da adlandırılan kenarları, yaklaşık bir kilometre uzunluğunda kare biçimindeki surlarla çevrili bir alandır. Mescidi Aksa, Mescidi Ömer (Kubbetü’s-Sahra) gibi kutsal mekânlar ve ma’bedler bu alanda yer alır. Eski Kudüs’ü çevreleyen surların yedi kapısı vardır ve bunların ikisi kapalı durumdadır. Kent, akarsular ve küçük kasabalarla çevrili dört tepe üzerine kuruludur.

Kenti 1917′de ele geçiren İngilizler 1948′de bölgeden çekildikten sonra, Kudüs İsrail ve Ürdün arasında paylaşıldı. Eski kent ve Doğu Kudüs Ürdün topraklarında, Batı Kudüs İsrail topraklarında kaldı. İsrail Batı Kudüs’ü başkent ilân etti. 1967′deki Altı Gün Savaşları’nın sonunda, İsrail Doğu Kudüs’ü işgal ederek kentin tümünü ele geçirdi. Bu girişim uluslar arası ölçekte kabul görmediğinden, kentin statüsü bugün de büyük bir anlaşmazlık konusu olmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili aramalar: Kudüs Nedir Kudüs ödev ara Kudüs kelime anlamı Kudüs sözlükte ara Kudüs ansiklopedi bilgi bankası ara Kudüs ne demek Kudüs neye denir

Kudüs ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver