Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir Sonuçları Maddeleri Hakkında Bilgi

Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir Sonuçları Maddeleri

Küçük Kaynarca Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir, Küçük Kaynarca Antlaşması Ne Anlama Gelir, Küçük Kaynarca Antlaşması Ne Demektir, Küçük Kaynarca Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Küçük Kaynarca Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Küçük Kaynarca Antlaşması Anlamı

Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir Sonuçları Maddeleri
Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında imzalanan antlaşma (21 Temmuz 1774). Osmanlı Devleti’nin imzaladığı antlaşmaların en ağırlarından biridir. Bazı tarihçilere göre Osmanlı Devleti’nin parçalanma ve dağılma dönemi bu antlaşma ile başlar. Küçük Kaynarca Antlaşması 28 madde, bir sonuç ve iki maddelik bir ek kısmından oluşmaktaydı. Başlıca şartları şunlardı: 1) Kırım, Kuban, Bucak bölgeleri ve bu bölgelerde oturan kabileler tümüyle bağımsız olacak, Çarlık Rusyası ve Osmanlı Devleti onların işlerine karışmayacaklardır. Kırımlılar kendi hanlarını kendileri seçecekler, yalnız din bakımından hilafet mâkamına bağlı olacaklardır. 2) Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ortodokslar din işlerinde tamamıyla serbest olacaklar, Çarlık Rusyası elçisinin bu konularda Osmanlı Devleti’ne yapacağı başvurular dikkate alınacaktır. 3) Karadeniz ve Akdeniz’de Çarlık Rusyası’na ait ticaret gemileri serbestçe dolaşacak, İngiliz ve Fransız gemilerine tanınan haklar bu gemilere de verilecektir. Çarlık Rusyası, Osmanlı ülkelerinde istediği yerlerde konsolosluk açabilecektir. 4) Osmanlı Devleti, Çarlık Rusyası’na üç taksitte ödenmek üzere 15.000 kese (4.500.000 ruble) savaş tazminatı ödeyecektir.

Konu ile ilgili aramalar: Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir Küçük Kaynarca Antlaşması ödev ara Küçük Kaynarca Antlaşması kelime anlamı Küçük Kaynarca Antlaşması sözlükte ara Küçük Kaynarca Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Küçük Kaynarca Antlaşması ne demek Küçük Kaynarca Antlaşması neye denir

Küçük Kaynarca Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver