Kronik Küme Tipi Baş Ağrısı, Kronik Küme Tipi Baş Ağrısı Neden Olur, Kronik Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri

küme tipi baş ağrıları, küme tipi baş ağrıları neden olur, küme tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı neden olur

Küme tipi baş ağrısı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrısı bir hayli şiddetli olan, tek taraflı meydana gelen, bilhassa göz çevresi veya boyun arkasını kaplayan bir ağrıya sebep olan küme tipi baş ağrısı, migren ile de sıkça karıştırılmaktadır. Küme tipi baş ağrıları ataklar halinde olarak hemen hemen her gün ortaya çıkmakta, en çokta uyuduktan 4-5 saat sonra ya da sabah saatlerinde kendini hissettirmektedir. Küme tipi baş ağrıları adından belli olduğu gibi tek bir bölgede hissedilir.

 

Kriz şeklinde ortaya çıkan küme tipi baş ağrıları birkaç hafta sürebileceği gibi aylarca da sürmektedir. Ayrıca ağrının ortaya çıkması durumunda en az 15 dakika en fazla da 3 saat hissedilir. Bu ağrının göz çevresinde, göz arkasında ya da şakaklarda hissedildiği sırada gözde kızarma, kanlama, yaşarma, burun tıkanıklığı, yüz çevresinde terleme gibi şikayetlerde kendini hissettirmeye başlar.

Uzman kişilerin yapmış oldukları araştırmada, küme tipi baş ağrılarının daha çok erkeklerde ortaya çıktığı kanaatine varılmıştır. Baş bölgesinde yer alan damarların aşırı genişleme göstermesi küme tipi baş ağrısının nedeni olarak düşünülmektir. Mevsim değişiklikleri, stres, aşırı sigara ve alkol kullanımı, daha önceden geçirilmiş kafa travmaları küme tipi baş ağrısının sebepleri arasında sayılabilir.

Kronik küme tipi baş ağrıları biran evvel tedavi edilmelidir. Sağlıklı günler…

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver