Krom’un insan vücudundaki görevleri nelerdir?

Kromun insan vücudundaki işlevi nedir?

Krom’un Görevi: Kan şekeri seviyesi (ikinci tip şeker hastalığını engeller), yağ yakmanın arttırılması, karbonhidrat tüketimi.

Sponsorlu Bağlantılar
Siyah çay, kakao, bal, fındık, ceviz, ilenmemiş tahıllar, peynir, et, mantar gibi besinlerde bulunur.

Mineraller Krom

Krom Minerali – Kromun Faydaları ve Görevleri: Kan şekerini ve kolesterol seviyesini kontrol ederek dengede tutar. Bu nedenle, özellikle şeker hastaları için oldukça önemli bir mineraldir. Enzim ve hormonların kullanımı ile yağ ve proteinlerin sentezlenmesinde görev alır. Kemik erimesini ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Ayrıca, krom minerali vücuttaki yağı kasa dönüştürerek, kilo verdirmese de vücut hatlarının daha düzgün görünmesine ve kas yapmaya yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle, özellikle zayıflamak ve iştahlarını kontrol altına almak isteyenler krom kapsülü kullanmaktadırlar.

Krom Eksikliği: Dengesiz beslenme sonucu oluşan krom eksikliği, huzursuzluk, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyerek damar sertliği ve şeker hastalığı riskini artırır. Krom Eksikliği olanlarda sürekli açlık hissi ve yeme isteği, tatlılara düşkünlük görülür. Krom eksikliği iştahı kontrol etmeyi engellemesinin yanı sıra vücudun yağlanmasına da neden olmaktadır.

Krom Fazlalığı ve Kromun Zararları: Aşırı miktarda alınması durumunda krom zehirlenmesine neden olacağı için bilinçli ve ölçülü tüketilmelidir. Bazı durumlarda baş dönmesi ve deri döküntüsü görülebilir. Özellikle şeker hastaları doktora danışmadan krom desteği (krom kapsülü / hapı gibi) almamalıdır.

Krom Hangi Besinlerde Bulunur? Et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tavuk, pirinç, yer fıstığı, üzüm suyu, peynir, buğday, mısır, mantar ve patates bol miktarda krom içeren besinler arasındadır. Ayrıca, ısırgan otu, civanperçemi, meyan kökü ve yulaf da krom minerali açısından zengin bitkilerdir.

Günlük Krom İhtiyacı: Vücudun 50 – 200 mg arasında değişen oranlarda günlük krom ihtiyacı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver