Krom Nedir Simgesi Nedir Hakkında Bilgi

Krom Nedir Simgesi Nedir

Krom Nedir Simgesi nedir Kromun atom numarası kaçtır proton numarası kaçtır
Krom anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Krom Nedir, Krom Ne Anlama Gelir, Krom Ne Demektir, Krom Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Krom ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Krom Anlamı

Atom numarası 24 olan element. Simgesi Cr’dir. Isıya dayanıklı, havada oksitlenmeyen, hafif mavi parıltılı, beyaz renkli çok sert bir elementtir. Çok iyi parlatılabilir. Alaşımların dayanıklılığını artırmak ve aşınmayı önlemekte kullanılır. Krom renkli bileşikler oluşturur. Zümrüte yeşil ya da yakuta kırmızı rengini veren kromdur.

Yer kabuğunda en bol bulunan elementlerden biri olan krom serbest hâlde bulunmaz. Başta oksijen olmak üzere başka elementlerle birleşmiş hâlde bulunur. Krom az miktarda kullanıldığında çeliği sertleştirir. Paslanmaz çelik, yüzde 10-26 arasında krom içeren krom-demir alaşımıdır. Başkaca kromlu alaşımlar otomobil parçalarında, petrol borularında, kesici aletlerin yapımında, musluk gibi dekoratif kaplamalarda kullanılır. Savunma sanayiinin ham maddesidir ve bu alanda yerini alabilecek bir element yoktur. Türkiye’de zengin krom yatakları vardır. Dünya krom rezervlerinin yaklaşık yüzde onu Türkiye’dedir. Türkiye’deki üretim alanlarının başında Elâzığ’daki Guleman krom yatakları gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Krom Nedir Krom ödev ara Krom kelime anlamı Krom sözlükte ara Krom ansiklopedi bilgi bankası ara Krom ne demek Krom neye denir

Krom ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver