Krom Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, Krom Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir, Krom Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Görülür

krom eksikliğinde hangi hastalıklar ortaya çıkar, krom eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar hangileridir, krom eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar nelerdir, krom eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar

Krom eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Mineraller içinde mühim bir yeri bulunan kromun, vücuttan eksilmesi tıpkı diğer mineraller gibi sorunlarına neden olmaktadır. Vücudumuzda bulunan organizmaların işlevini sağlayan kromun aktifliği söz konusu olmadığında, halsizlik, kilo artışı ve yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkar.

 

Krom eksikliği özellikle gayrı muntazam beslenmeyi alışkanlık
edinmiş kişilerde daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Krom eksikliği olan hastalar kendilerini sürekli aç hissederler. Hep yemek yeme isteği duyarlar ve tatlı yemeden duramazlar. Kontrol edilemeyen iştah, kilo alımına neden olur. Krom et, peynir, patates, yer fıstığı, süt ve süt ürünleri, üzüm suyu, buğday, pirinç, yumurta, mantar, tavuk, mısır, meyan kökü, ısırgan otu, civanperçemi ve yulaf gibi besinlerde bolca bulunur. Krom eksikliği bulunanların bu besinlere yönelmeleri önerilir.

İnsan vücudunun günlük 50 – 200 mg kroma ihtiyacı vardır. Günlük yeteri kadar alınmayan krom zamanla damar sertliğine, konsantrasyon bozukluğuna, şeker hastalığına neden olmaktadır. Krom eksikliğinde görülen hastalıkların yanı sıra periferik sinir hastalığı, yorgunluk, halsizlik ve aşırı kilo sorunları da ortaya çıkar. Krom hayati bir önem taşır. Kolesterol, yağ ve protein sentezi yapan krom yaşlanmayı ve kemik erimesini (osteoporoz) geciktirerek kas oluşumuna destek verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver