Kripton Nedir Simgesi Atom Numarası Kaçtır Hakkında Bilgi

Kripton Nedir Simgesi Atom Numarası Kaçtır

Kripton Nedir Simgesi Atom Numarası kaçtır
Kripton anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kripton Nedir, Kripton Ne Anlama Gelir, Kripton Ne Demektir, Kripton Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kripton ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kripton Anlamı

Atom numarası 36 olan element. Periyodik cetvelin 8A grubunda yer alır. Simgesi Kr’dir. Dünya ve Mars atmosferi az miktarda kripton içerir. Nadir gazlardan biridir.

Kripton molekülleri tek atomludur. Normal koşullarda kripton, renksiz, kokusuz ve çok pahalı bir gazdır. Kripton ticarî olarak, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla çok az miktarda elde edilir. Havadan yaklaşık üç kat daha ağırdır. Soy gazlar gurubu üyeleri bileşik yapmamalarıyla bilinse de, kripton az da olsa kimyasal bileşik oluşturur. 1960 yılında kriptonun flüor ile etkileşerek oluşturduğu kripton diflüorür (KrF2) bileşiği bulunmuştur.

Kripton elektrik ampullerinin doldurulmasında ve çeşitli elektronik aygıtlarda kullanılır. Flüorasan lâmbalar bir argon ve kripton karışımıyla doldurulur. Ayrıca fotoğraf flâş lâmbalarında ve hava alanlarındaki yüksek enerjili lâmbalarda kullanılır. Kriptonun biyolojik bir rolü yoktur. Kripton gazı toksik değilse de, bedenin oksijen alımını engelleyerek boğulmaya neden olabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kripton Nedir Kripton ödev ara Kripton kelime anlamı Kripton sözlükte ara Kripton ansiklopedi bilgi bankası ara Kripton ne demek Kripton neye denir

Kripton ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver