Kosova Savaşları Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Kosova Savaşları Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Kosova Savaşları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kosova Savaşları Nedir, Kosova Savaşları Ne Anlama Gelir, Kosova Savaşları Ne Demektir, Kosova Savaşları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kosova Savaşları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kosova Savaşları Anlamı

Kosova Savaşları Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır
Osmanlılar ile Haçlılar arasında yapılan savaşlar. Hristiyanların Osmanlıları Balkanlar’dan atmak için giriştikleri savaşlardır. Birinci Kosova Savaşı 1389 yılında yapıldı. Haçlı ordusu Sırp, Bosna, Macar, Eflâk, Hırvat devletlerinin orduları ile, Leh ve Çek yardımcı kuvvetlerinden oluşuyordu. Haçlı ordusu başkomutanı Sırp Despotu Lazar’dı. Osmanlı ordusuna I. Murat komuta ediyordu. Savaş Osmanlı ordusunun yengisiyle sonuçlandı. Ancak savaştan sonra I. Murat, Miloş Obiliç adında bir Sırp soylusu tarafından öldürüldü. Yerine oğlu Şehzade Bayezit geçti. İkinci Kosova Savaşı 1448 Ekimi’nde yapıldı. Macar, Eflâk, Bohemya, Polonya ve Alman askerlerinden oluşan Haçlı ordusu, Hunyadi Yanoş komutasındaydı. Yanında Macaristan Kralı Ladislas da bulunuyordu. Osmanlı ordusuna II. Murat komuta ediyordu. Savaş, üç gün üç gece sürdü ve Osmanlı ordusunun kesin yengisiyle sonuçlandı. Bu savaş Osmanlıları Balkanlar’dan çıkarmak için Haçlıların son girişimi oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Kosova Savaşları Nedir Kosova Savaşları ödev ara Kosova Savaşları kelime anlamı Kosova Savaşları sözlükte ara Kosova Savaşları ansiklopedi bilgi bankası ara Kosova Savaşları ne demek Kosova Savaşları neye denir

Kosova Savaşları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver