Kösedağ Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Kösedağ Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Kösedağ Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kösedağ Savaşı Nedir, Kösedağ Savaşı Ne Anlama Gelir, Kösedağ Savaşı Ne Demektir, Kösedağ Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kösedağ Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kösedağ Savaşı Anlamı

Kösedağ Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır
Moğollar ile Anadolu Selçuklu Devleti arasında yapılan savaş (Temmuz 1243). Savaş, Sıvas’ın 80 km doğusunda bulunan Kösedağ’da oldu. Anadolu Selçuklu ordusu 80.000 kişi dolaylarındaydı; Sultan II. Gıyasettin Keyhüsrev komutasında bulunuyordu. Savaşın daha başında Gıyasettin Keyhüsrev savaş alanından çekildi; onun çekilmesiyle de tüm Anadolu Selçuklu ordusu dağıldı. Selçuklu ordugâhı Moğolların eline geçti. Bu yenilgiyle Anadolu tarihinin en karanlık devirlerinden biri başlamış oldu. Moğollar, Anadolu’yu egemenliklerine alarak vergiye bağladılar.

Konu ile ilgili aramalar: Kösedağ Savaşı Nedir Kösedağ Savaşı ödev ara Kösedağ Savaşı kelime anlamı Kösedağ Savaşı sözlükte ara Kösedağ Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Kösedağ Savaşı ne demek Kösedağ Savaşı neye denir

Kösedağ Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver