Kortizon Nedir Hakkında Bilgi

Kortizon Nedir

Kortizon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kortizon Nedir, Kortizon Ne Anlama Gelir, Kortizon Ne Demektir, Kortizon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kortizon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kortizon Anlamı

Böbreküstü bezleri korteksi (kabuğu) tarafından salgılanan bir grup hormon. İlk kez 1935′te bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmış ve 1944′te sentezi yapılmıştır (17-hidroksi – 11 – dehidrokortikosteron). Böbreküstü korteksi yetmezliğinden ileri gelen hastalıkların, örneğin addison hastalığının yanı sıra, eklem hastalıkları, çeşitli alerjiler, lösemi ve daha birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Yan etkileri nedeniyle kortizon tedavisi özenle yürütülmelidir. Kortizon yerine kimi sentetik ilâçlar da kullanılır. Kortizon salgısı, hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan ACTH (adrenokortikotropik hormonu) tarafından kontrol edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kortizon Nedir Kortizon ödev ara Kortizon kelime anlamı Kortizon sözlükte ara Kortizon ansiklopedi bilgi bankası ara Kortizon ne demek Kortizon neye denir

Kortizon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver