kortizon kilo aldırırmı-kortizon hormonu kilosu nasıl verilir Hakkında Bilgi

Aşağıda kortizon kilo aldırırmı-kortizon hormonu kilosu nasıl verilir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

kortizon kilo aldırırmı-kortizon hormonu kilosu nasıl verilir

Sizler de çevrenizden duymuşsunuzdur. Bazı kişiler ben eskiden zayıftım ama hormon tedavisi ile kilo aldım şeklinde şeyler söyler. Burada hormon tedavisi ile kastedilen şey % 99 ihtimalle kortizon hormonudur. Şimdi kortizon kilo aldırırmı sorusunu cevaplayıp kortizon hormonu kilosu nasıl verilir ve kortizon sonrası nasıl zayıflanır sorusuna cevap verelim.

Kortizon Neden Kilo Aldırır?

Pek çok hastalığı tedavi eden kortizon, yan etkileri yüzünden hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kortizon tedavisi ve yan etkileri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Aslında vücudumuz kortizon üretir. Kortizon bir böbrek üstü bezi hormonudur. Beyinin kontrolüyle en çok da sabah saatlerinde üretilir. Aslında bir çeşit stres hormonudur. Vücudun stresli olduğu durumlarda, travma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda artar.

Vücutta kortizon olmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkisi vardır.

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

kortizon sonrasi odem atma ve kortizondan sonra zayıflama

kortizon sonrası şişlikler

1- kullandığınız kortizonun cinsine , tipine
2- süresine
3- dozuna
4- tatbik şekline
5- doz ayarlamasına
6- başka bir hastalığınızın bulunup bulunmadığına göre değişir.

ancak ödem sökücü bitkisel kürler kortizon kilolarını atmada işe yarar

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor. Uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz uygulandığında, Cushing Sendromu adıyla bilinen bir hastalığa yol açıyor.

Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler:

Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi

Deride morarma, incelme, yarılma ve sivilceler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı

Kas zayıflığı ve kemik erimesi

Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

Psikolojik bozukluklar

Kıllanma

Göz tansiyonu, katarakt

İnfeksiyonlara karşı eğilim

Yaraların geç iyileşmesi

Ödem Nedir, Ödem Nasıl Atılır – Ödem Sökücü Bitkiler

Ödem Biz Kadınların büyük sorunu. Kimi zaman ödem oluşması sonucu girdiğimiz kıyafetlere giremiyoruz bile.Bilindiği üzere ödem,vücutta su birikmesidir.

Ödem sorunundan kurtulmak için :Gün içinde bolca su için ve sıvı tüketin. Tükettiğiniz besinlerin Na (sodyum) oranlarının düşük olmasına dikkat edin. Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Sizi rahatlatacak küçük bir formülle de bu sorunu çözebilirsiniz.

* 1 yemek kaşığı biberiye
* 1 yemek kaşığı rezene
* 1 tatlı kaşığı anason
* lt. suda bitki karışımını demleyin. Otları suyun içinde bırakmamaya dikkat edin. Gün içinde 2-3 fincan bu karışımdan içebilirsiniz.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver