Kortizon İlacı Kullanmanın Yan Etkileri, Kortizon İlaçlarının Yan Etkileri, Kortizon İlaçlarının Yan Etkisi Nelerdir

kortizon kullanmanın yan etkileri, kortizon yan etkileri, kortizonun yan etkileri neler,

Kortizonun yan etkileri nelerdir?

Vücuttaki yağ ve karbonhidrat mekanizmasını düzenlemekle görevli olan kortizon hormonu, doğal olarak böbrekler tarafından üretilmekte, ancak romatizmal hastalıklar, kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, tümör tedavileri, karaciğer hastalıkları, hormonal hastalıklar, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, sıcak çarpması ve zehirlenmeler gibi sağlık problemleri karşısında salgılanmasında azalma ve ya tamamen yok olma durumlarında dışarıdan alınmaktadır. Bu hastalıklardan ötürü kortizon salgılanmasının azalması ve ya tamamen salgılanmaması durumunda dışarıdan alınan kortizon bazı bünyelerde yan etkiler yaratır. Kortizonun yan etkilerini hakkında detaylı bilgiler sizlerle.

Sponsorlu Bağlantılar

Kortizon ilaçlarının yan etkileri

Kortizon salgılanmasında ki bu bozukluklar karşısında uzman hekimler hastanın durumuna göre uygun dozda kortizon kullanımını önerirler. Kortizon ihtiyacını dışarıdan gerekli dozlarla alan hastalarda gelişim bozuklukları, vücudun bir takım bölgelerinde anormal şişlikler ve yağlanma husule gelir. Aynı zamanda kortizonun yan etkileri arasında adale zayıflığı, kemik erimesi ve psikolojik sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Uzman doktor önerisinde, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru dozajda alınan kortizon ilaçlarının yan etkileri yok denecek azdır. Ancak yanlış kullanım sebebiyle hastalarda az önce söylediğimiz sorunlara kan basıncında yükselme, ciltte kıllanma ve çizgilenme, adet bozukluğu, gözlerde katarakt ve mide şişkinlikleri gibi yan etkiler sık sık ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver