Körle yatan şaşı kalkar ne demek-atasözü ile kompozisyon örnekleri kısa kompozisyonlar

Körle yatan şaşı kalkar atasözü ile hikaye, atasözü ve ortaya çıkış hikayesi, kısa atasözü hikayeleri, Körle yatan şaşı kalkar atasözü ne anlama gelir manası nedir kısaca özet

Körle yatan şaşı kalkar. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları
Kötü kimseyle düşüp kalkan insan, çok geçmeden onun kötü huylarını benimsemeye başlar. Kötü huy ve düşük ahlak sarıcı hastalık gibidir, yakınında bulunan kimseye mutlaka bulaşır. İnsan, arkadaş seçerken çok dikkatli olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak:www.atasozlerianlamlari.com

Körle yatan şaşı kalkar atasözü kompozisyonu 

İnsanlar zaman içinde beraber yaşadığı insanlara benzemeye başlarlar.Bunun bir çok nedenleri vardır.Fakat evliliklerde ve fazla vakit geçirilen birliktelikler böyle bir durumu ortaya çıkartmaktadır.Bu konu böyle bir ata sözünün doğmasına neden olmaktadır.
İnsanlar yalnız aile içinde yaşadıkları zamandan evlenip yuva kurma zamanlarına karşı huyları bellidir.Fakat evlilik bazı fedakarlıkları da yanlarında getirmektedir.Aile içi huzur için insanlar huyu olmadığı şeyleri bile yapabilmektedirler.Örneğin maç izlemeyi sevmeyen bir bayan eş sadece eşi seviyor ve ona şirin görünmek için onunla beraber maç izleyebilmektedir.Belli bir zaman sonra kendisi de maç izlemekten keyif alır hale gelmektedir.Böylece bir birlerini tamamlayan ve benzeyen çiftler haline gelmektedirler.
Yani anlatılmak istenen toplum içinde birlikte yaşayan insanların gelenek görenek ve hatta huylarının bile bir birlerine benzeme olasılığı yüksektir.Bütün bunların hepsine kültür adı verilmektedir.

Körle Yatan Şaşı Kalkar ile ilgili Kompozisyon 

İyi ve Kötü Arkadaş

Gönül, her dosttan bir gıda ile gıdalanır; her bilgiden bir lezzet alır. Gülen nar, bahçeyi güldürür; erlerin sohbeti de seni erlerden eder. Katı taş ve mermer bile olsan, sahibine erişirsen cevher olursun. Temizlerin muhabbetini ta canının içine dik! Gönlü hoş olanların muhabbetinden başka muhabbete gönül verme! Agâh ol, bir gönüldeşten gönül gıdasını al, onunla gönlünü gıdalandır. Yürü, ikbali bir ikbal sahibinden öğren!

Din ehlini kin ehlinden ayırt et; Hak’la oturanı ara, onunla otur! Yürü, tez bir Allah dostu ara. Böyle yaptın mı, Allah, senin dostun olur. Gönlü aydın bir ere kul olmak, padişahların başına taç olmaktan daha iyidir. Sen dost ol da sayısız dost gör; fakat dost olmazsan dostsuz, yardımsız kala kalırsın. Dost, yolda arkadır, sığınaktır. İyice bakarsan görürsün ki, yol sevgiliden ibarettir. Dostlara, sevdiklerine ulaşınca da sus, otur! O halkaya kendini yüzük taşı yapmaya kalkışma! “Biz, ben” diye varlığa düşerek dostu incitme de kimse, düşmanın olmasın! Gönüldaşından ayrı düşen kimse, yüzlerce nağme de çıkarsa (gerçekte) dilsizdir.

Dosta dostun zahmeti ağır gelir mi? Zahmet içtir, ruhtur. Dostluksa onun derisine benzer. Dostları arayıp onların halini hatırını sormayı, gerekli bil; ister yaya olsun, ister atlı. İyi kişilerle dost olmayan, elbette kötü kişilerin yanında yer alır, onlara komşu olur. Ağyardan halvet etmek gerek, yardan değil. Kürk kışın işe yarar, baharın değil. Kötü dostla ünsiyet ise, belâya bulaşmaktır. Mademki o geldi, bana uyumak düşer. Herkesin, kendisine muhtaç olduğu ihtiyacı bulunmayan eksiklikten münezzeh Allah’ın zatına and olsun ki, kötü yılan bile kötü arkadaştan yeğdir. Çünkü kötü yılan, insanın yalnız canını alır.

Kötü arkadaş ise insanı cehenneme sürer, orasını adama durak eder. Bilgisiz adam bir müddet seninle gönül arkadaşlığında bulunsa bile, nihayet cahillikten sana bir yara vurur. Tatlı sözlü cahil dostun sözlerine pek kapılma! O sözler, eskimiş, yıllanmış zehre benzer. Kim, (iyi) dostlarla düşer kalkarsa külhanda bile olsa gül bahçesindedir. Düşmanla düşüp kalkan ise gül bahçesinde bile olsa külhandadır. Feryat, adamın kendi cinsinden olmayan dostundan, feryat! Ey ulular, sizinle düşüp kalkacak iyi bir dost arayın!

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi (Mesneviden)

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar)

Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar, Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

Körle Yatan Şaşı Kalkar Kompozisyon

Kötü Arkadaş 

İmanımızın üç düşmanı vardır: Şeytan, nefs ve kötü arkadaş. En zararlısı kötü arkadaştır. O, nefsimizin ve şeytanın aracılığı ile bize zarar verir. Arkadaşların en kötüsü insanın dinini, imanını, edebini, hayâsını, ahlâkını bozmaya uğraşan, böylece dünya ve ahiretine, ebedi saadetine saldırandır. Salihler, iyiler anıldığı zaman rahmet, kötüler anıldığı zaman lânet yağar. Kötülerden uzak durmaya çalışmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kötü arkadaş, demirci körüğü gibidir. Üflenildiği zaman ateş kıvılcımları seni yakmazsa, kokusu seni rahatsız eder.) [Buharî]

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver