Kore Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Kore Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Kore Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır
Kore Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kore Savaşı Nedir, Kore Savaşı Ne Anlama Gelir, Kore Savaşı Ne Demektir, Kore Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kore Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kore Savaşı Anlamı

Kuzey ve Güney Kore arasında yapılan savaş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Kore topraklarında 38° paralelin kuzeyindeki Japon askerlerini Sovyetler Birliği, güneyinde bulunanları da ABD teslim almıştı. 1947 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Kuzey ve Güney Kore’de seçim yapılmasını kararlaştırdı. Güney Kore’de, Mayıs 1948′de Kore Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlanan bir seçim yapıldı. Syngman Rhee başkanlığındaki Güney Kore yönetimi, tüm Kore’yi teslim ettiğini öne sürdü. Bu sırada kuzeyde, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kurulmuştu. 25 Haziran 1950 günü Güney Kore ordusunun giriştiği bir sınır saldırısına karşılık, Kuzey Kore ordusu Seul’e doğru ilerlemeye başladı. 28 Haziran’da Seul düştü. BM Güvenlik Konseyi, çarpışmaların durdurulmasını istedi. 8 Temmuz’da, ABD’li General Douglas MacArthur yönetimindeki BM Gücü, Kore’ye çıktı. 1953 Temmuzu’na dek süren savaşlar sonunda “Panmunjom” Barış Antlaşması imzalandı. Türkiye de Kore’ye bir tugay yollamıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Kore Savaşı Nedir Kore Savaşı ödev ara Kore Savaşı kelime anlamı Kore Savaşı sözlükte ara Kore Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Kore Savaşı ne demek Kore Savaşı neye denir

Kore Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver