Kordon kanı saklamanın bebek açısından önemi nedir? Hakkında Bilgi

Aşağıda Kordon kanı saklamanın bebek açısından önemi nedir? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kordon kanı, bebeğin doğum öncesi ve hamilelik esnasında anneden besin ve oksijen alışverişini yaptığı iletim kanalı olan kordon (göbek bağı) içerisinde bulunan kandır. Bu kanın alelade kandan bazı farkları vardır. Eskiden bebeğin doğmasıyla kesilerek bağlanan göbek kordonu, artık kordon kanının içerisinde bulunan ve ileride bebeğinizin yakalanabileceği bazı amansız hastalıklara deva niteliğinde olan kök hücreleri (steem cells) barındırmaktadır. Vücudumuzda kök hücreler sadece kemik iliğinde ve doğum esnasında göbek kordonu kanında bulunmakta ve zamanla bu kök hücreler özellikle kemik iliğinde ölerek yok olmaktadır. İleri yaşlarda önemli genetik hastalıklarda kök hücre lazım olduğunda bunun 1 tanesini bile vücutta rastlayarak bulmak neredeyse olanaksız hale gelmektedir. Kordon kanında bulunan kök hücreleri, vücuttaki tüm doku, organ ve sistemlerin yapıtaşıdır. Bir tek kök hücresinde bulunan DNA kromozomları, bir beyin, kalp ve karaciğer gibi bir organın tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar içerisinde genetik olarak barındırmaktadır. Bu nedenle bir tek kök hücresi bile bazen bir organın yeniden inşaatı için yeterli olabilmektedir.

Bu nedenle bebeğin doğumunun ilk evrelerinde vücutta bulunan bol miktardaki kök hücrelerin her birisi ilerideki DNA kaynaklı genetik hastalıklarda veya bağışıklık sistemini yok eden bazı hastalıklarda, beyin felci (serebral palsi), şeker hastalığı diyabet tedavisi, Kanser, AIDS gibi çağın en korkunç hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca kordon kanı ile vücuda lazım olan kan hücreleri ve vücudun savunmasında gerekli olan T lenfositleri gibi immün sistem koruyucuları da üretilebilmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemini felç ederek vücudu savunmasız bırakan AIDS ve Kanser türü hastalıklarda vücudun direncini artırarak hastanın sağlığına kavuşmasına yardım edebilecek hücrelerin üretilmesinde içerisinde kök hücre bulunan kordon kanının kesinlikle muhafazası şarttır.

Kordon kanı nasıl depolanır ve muhafaza edilir.

Kordon kanı, hamilelikten hemen sonra özel bir muhafaza ve depolama yöntemiyle korumaya alınır ve gelecekte lazım olduğunda kullanılabilmesi için derin donduruculu laboratuvarlarda saklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver