Kontrol Sistemleri Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kontrol Sistemleri Teknikeri, Kontrol Sistemleri Teknikeri hakkında, Kontrol Sistemleri Teknikeri ile ilgili bilgi, Kontrol Sistemleri Teknikeri mesleği, Kontrol Sistemleri Teknikeri nasıl olunur, Kontrol Sistemleri Teknikeri olmak için, Kontrol Sistemleri Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Kontrol Sistemleri Teknikeri özellikleri, Kontrol Sistemleri Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Görevleri
Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak, programlanabilir kontrol cihazlarının programını yapar ve kontrol eder, Basıncı, ısıyı ölçen ve ayarlayan aletlerin düzenli bakımını yapar, bozulan aleti söker, onarır, yeniden ayarlar, aletlerin otomatik kontrolleri için gerekli hesapları yapar, çeşitli kontrol sistemlerini devreye koyar, çalıştırır ve işletir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Programlanabilir kontrol aletleri, her türlü sensörler (algılama-hissedici); basınç sensörü, seviye sensörü, sıcaklık sensörleri (termitör, termostat, RTD) nem sensörü, ışık sensörü, Takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre, Elektrik ve elektronik devre elemanları, Kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt, her türlü dijital ölçü aletleri, termokupul, Bilgisayar ve ilgili yazılımlar, Elektropnömatik ve elektrohidrolik devre elemanları, Mikro işlemciler.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Özellikleri
Ölçü alet ve sistemleri teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, İşitme keskinliğine, Mekanik ilişkileri görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen, dikkatli, Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, yönergelere uyabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Kontrol Sistemleri Teknolojisi” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Kontrol Otomasyon Teknolojisi” olarak değişmesi nedeniyle, artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Kontrol Sistemleri Teknolojisi” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlar “Kontrol Sistemleri ön lisans diploması” ve ” Kontrol Sistemleri Teknikeri” unvanı verilir.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Çalışma Alanları
Yeni kurulan bilgisayarlı kontrol sistemlerinin uygulandığı bütün sektörlerde bu mesleğe gelecekte gereksinim duyulacaktır. Ölçü alet ve sistemleri teknikerleri petro kimya, gıda, otomotiv gibi bir çok alanda çalışmaktadırlar. Gelecekte çalışma olanakları daha yüksek olacaktır. Meslek elemanları ayrıca, kendilerini yetiştirdikleri takdirde elektrik-elektronik ve bilgisayar ile ilgili alanlarda da çalışabilirler.

 

Kontrol Sistemleri Teknikeri Meslekte İlerleme
“Kontrol Sistemleri Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisatİşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. Eğitim sırasında yüz üzerinden 70 not ortalamasını tutturanlar, üniversitelerin (kontenjan ayrılmışsa), elektrik ve bölümlerine dikey geçiş yaparak mühendislik eğitimi alabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver