Konserve Nedir Hakkında Bilgi

Konserve Nedir

Konserve anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Konserve Nedir, Konserve Ne Anlama Gelir, Konserve Ne Demektir, Konserve Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Konserve ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Konserve Anlamı

Besin maddelerinin uzun zaman korunması amacıyla mikroptan arındırılarak kutulanması. Doğal olarak, besin maddeleri zamanla bozulur ve yenmeyecek duruma gelir. Besin maddelerini uzun süre dayanabilir kılmak için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bunların en yaygın ve başarılı olanı, sterilizasyon (mikroptan arındırma) yöntemidir. Bu yöntemde, besin maddeleri çok sıkı kaplara konulup suda kaynatılınca dayanıklılık kazanırlar. Pasteur, bozulmaya kimi mikropların neden olduğunu, eğer kapalı bir kapta besinler 110°C’a kadar ısıtılırsa, içindeki mikropların öleceğini ve bozulma olmayacağını ortaya koydu. Daha başka konserve yöntemleri de vardır: Örneğin dondurarak ve kurutarak, sirke içinde saklayarak ya da tütsüleyerek besinleri korumak olanaklıdır. Bugün Türkiye’de yaygın olan konservecilik, ilk olarak 1905 yılında İstanbul’da başlamıştır. Kutuları açıldığında, çıkardıkları kötü kokularla tanınabilen bozuk konservelerin yenilmesi, sağlık açısından çok sakıncalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Konserve Nedir Konserve ödev ara Konserve kelime anlamı Konserve sözlükte ara Konserve ansiklopedi bilgi bankası ara Konserve ne demek Konserve neye denir

Konserve ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver