Kondansatör Nedir Hakkında Bilgi

Kondansatör Nedir

Kondansatör anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kondansatör Nedir, Kondansatör Ne Anlama Gelir, Kondansatör Ne Demektir, Kondansatör Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kondansatör ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kondansatör Anlamı

Elektrik yükü biriktirmeye ve alternatif akım devrelerinde reaktans sağlamaya yarayan araç. Özünde, birbirlerinden ince bir yalıtkanla ayrılmış iki iletken levhadan oluşur. Bunlar, bir üretecin kutuplarına bağlandığında biri eksi, öbürü artı olarak yüklenir. Küçük kondansatörler, genellikle ince metal şeritler ve kâğıt bir yalıtkanla yapılır. Fazla yer kaplamaması için şeritler ve kâğıt, sigara gibi sarılarak bir silindir kutu içine alınır. Radyo alıcılarında istasyon ayarı yapmaya yarayan değişken kondansatörler, birbiri içine geçen metal levhalardan oluşur. Bu kondansatörlerde dielektrik (yani yalıtkan), havadır. Birçok elektrikli ev aletlerinin motorunda, otomobillerin ateşleme devrelerinde (meksefe adı yaygındır) ve sayısız elektronik ya da elektronik devresinde kullanılan kondansatörler, basit ama vazgeçilmez parçalardır.

Konu ile ilgili aramalar: Kondansatör Nedir Kondansatör ödev ara Kondansatör kelime anlamı Kondansatör sözlükte ara Kondansatör ansiklopedi bilgi bankası ara Kondansatör ne demek Kondansatör neye denir

Kondansatör ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver