Kömür Nedir Nasıl Oluşur Hakkında Bilgi

Kömür Nedir Nasıl Oluşur

Kömür anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kömür Nedir, Kömür Ne Anlama Gelir, Kömür Ne Demektir, Kömür Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kömür ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kömür Anlamı

İçinde yüksek oranda karbon bulunan siyah renkli katı yakıt. Üç yüz milyon yıl önce yaşamış ağaçsı eğreltiler ve yosunların toprakla örtülmesiyle meydana gelen kömür %30-98 oranında karbon ve az miktarda su, çok az miktarda da azot ve kükürt içerir. Gerek çıkarılmasının pahalı oluşu gerekse hava, su ve toprak kirlenmesine neden olması, kömürün gelişmiş ülkelerdeki kullanımını azaltmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kömür yavaş yavaş yerini petrole bırakmış, daha sonra da doğal gaz kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla, yakıt olarak üçüncü sıraya düşmüştür.

Kömürün yakacak olarak kullanılması çevreyi kirletir. Bu nedenle kömürden elde edilecek yanıcı gazların olabildiğince borularla kent merkezlerine taşınması ve bu biçimde yakılması, katı kömürün yakıt olarak kullanılmasına yeğlenmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Kömür Nedir Kömür ödev ara Kömür kelime anlamı Kömür sözlükte ara Kömür ansiklopedi bilgi bankası ara Kömür ne demek Kömür neye denir

Kömür ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver