Komşuluk hakkında atasözleri, komşuluk ile ilgili atasözü örnekleri

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür atasözünün anlamı
Başka bir kimsenin malı, kişiye olduğundan daha değerli görünür. Çünkü insan nefsi doymak bilmez, başkasının elindekine imrenir. Hele insanlar birbirlerini çekemiyorlarsa birinin elindeki mal, diğerini sürekli rahatsız eder.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün anlamı
Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü komşu insanı hacet sahibi eder atasözünün anlamı
İnsanlar en çok birbirlerine yakın olan insanlarla yardımlaşırlar. İnsanın yardımlaşacağı insanlardan biri de komşusudur. Eğer komşu kötü huylu biri ise, kendisinden emanet olarak istenen bir şeyi vermez. Emanet isteyen de geri çevrildiği için ihtiyaç duyduğu şeyi satın almak zorunda kalır. Böylelikle o kötü komşu, insanı bir alet-eşya sahibi yapmış olur.

Kötü söyleme eşine ağu katar aşına atasözünün anlamı
Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözünün anlamı
Kim başkaları için iyi niyet besler, iyilik diler, hayır isterse, başkaları da onun için aynı şeyleri düşünür. Kural o ki, iyilik ve kötülük karşılıklıdır. İyilik isteyen iyilik bulur, kötülük isteyen de kötülük.

Atasözleri, Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözünün anlamı nedir, Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözü, Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözünün açıklaması, komşulukla ilgili atasözleri, komşu atasözü, komşuluk hakkında atasözleri, komşulukla ilgili atasözleri ve deyimler, komşuluk ilgili atasözleri, komşuluk atasözleri, komşu atasözleri, komşuluğun önemi hakkında atasözleri, komşuluk hakkındaki atasözleri, ile ilgili atasözleri, hakkında atasözleri, popüler atasözleri, atasözleri ve deyimler sözlüğü, 

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. hayır dile komşuna hayır gele başına atasözü ile ilgili kompozisyon lütfennnn çokk acil

Cevap Ver