Kolposkopi Nasıl Uygulanır, Kolposkopi Nasıl Yapılır, Kolposkopi Ne Zaman Yapılır

kolposkopi nedir, kolposkopi nerede yapılır, kolposkopi sonrası, kolposkopi uygulaması

Kolposkopi nedir, nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kolposkopi, ışıklı ve dijital bilgisayarlı bir alet olup, vajina, rahim ağzı ve vulva dokularının büyütülüp incelenmesi için kullanılır. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından, kadınlara uygulanan bir işlemdir. Kolposkopi sayesinde rahim ağzı daha geniş görünür ve hekimin rahat bir inceleme yapmasını sağlar. Rahim hastalıkları Kolposkopi sayesinde tespit edilerek, erken tedavi ile hayat kurtarır.

 

Kadın hastalıkları uzmanları, Kolposkopi sayesinde daha geniş ve daha sağlıklı bir muayene gerçekleştirirler. Normal şartlarda çıplak gözle görülmeyen dokular, Kolposkopi sayesinde rahatlıkla görülürler. Bu sayede rahim ağzında var olan hastalıkların erken tanısı konulur. Kolposkopi sayesinde tedaviye erken başlanarak, hastalığın ilerlemesi önlenir.

 

Kolposkopi kimlere uygulanır?


Rahim ağzının kolposkopi yöntemi ile incelenmesi işlemi kanser şüphesi olan yada PAP smear testinde kanser çıkmış hastalara uygulanır.

 

Kolposkopi ne zaman uygulanır?


Anormal sonuç veren PAP smear testinden sonra uygulanır.

 

Kolposkopi nasıl uygulanır?


Kolposkopi işlemi son derece ağrısız bir işlemdir. Hasta jinekolojik muayene masasına yatırılır.  Rahimi görmek için temiz ve kuru spekulum adı verilen bir alet takılır. Bu aletin rahim ağzına verilmesinden önce tekrar PAP smear alınır. Vajina ve rahim ağzı düşük büyütme ile gözlenerek, kimyasal solüsyon verilir ve yaklaşık beş on saniye beklenir.

Kimyasal solüsyon yassı ve silindirik epiteli boyar. Tzone adı verilen bölge kolposkopi yöntemi ile görülmek zorundadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver