Kolombiya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Kolombiya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Kolombiya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kolombiya Nedir, Kolombiya Ne Anlama Gelir, Kolombiya Ne Demektir, Kolombiya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kolombiya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kolombiya Anlamı

Kolombiya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Kolombiya Cumhuriyeti’dir. Başkenti Bogota, nüfusu 40 036 927 (2000)’dur. Yüz ölçümü 1 138 910 km2 olan Kolombiya’nın yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Kolombiya pesosu ve resmî dili İspanyolcadır. Dini Hristiyanlık olan Kolombiya, Güney Amerika kıt’asının kuzeybatısında yer alan bir ülkedir. Komşuları kuzeybatıda Panama ve Karayip Denizi, güneyde Ekvador ve Peru, doğuda Brezilya ve Venezuelâ’dır. Kişi başına düşen millî gelir 2215 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 5 yıl olan Kolombiya’da ortalama ömür 69 yıldır.

Başlıca kentleri; Bogota, Medellin, Cali, Pasto, Barranquilla, Santa Marta, Cartagena, Turbo, Mitu, İbague, Covenas ve Cucutu’dur. Dünyanın en yüksek dağlarından biri olan And Dağları’nın üç ayrı kolu ülkeyi kuzey-güney doğrultusunda keser. Başlıca dağları; Occidental Dağı, Vol. Purace Dağı (4700 m), Tolina Dağı (5215 m) ve Huila Dağı (5750 m)’dır. Başlıca ırmakları da Magdalena, Cauca, Meta, Guaviare, Caqueta, Putumayo, Atrato, Vaupes ve Vichada ırmaklarıdır. And dağlarından yükselen Magdalena nehri, zengin bir alüvyal düzlükten geçerek kuzeye doğru gider ve Karayiplere akar. Ülkenin doğusu düzlüklerle kaplıdır. Genellikle tropikal iklim egemendir. Bitki örtüsü iklime ve yüzey şekillerine göre değişiklik gösterir. Güneyde ve batıda sık ormanlar, Aşağı Magdalena’da savanlar, kuzeyde ve batıda bozkırlar görülür. Doğal kaynakları; petrol, yakut, altın, bakır, kurşun, kömür, demir, nikel ve tuzdur. Ülkede yetişen tarım ürünleri kahve, pirinç, tütün, pamuk, şeker ve muzdur. Endüstrisi; tekstil, gıda, çelik, çimento, kimya alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Kolombiya Nedir Kolombiya ödev ara Kolombiya kelime anlamı Kolombiya sözlükte ara Kolombiya ansiklopedi bilgi bankası ara Kolombiya ne demek Kolombiya neye denir

Kolombiya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver