Kolit Belirtileri, Kolit Belirtisi, Kolit Hastalığı Belirtileri, Kolit Hastalığının Belirtileri Nelerdir

kolit nasıl belirti gösterir, kolit şikayetleri nelerdir, kolit yakınmaları nelerdir

Kolit belirtileri nelerdir?

İltihabi kalın bağırsak rahatsızlığı olan kolit hastalığının günümüzde kesin olarak neden husule geldiği bilinmese de, uzmanlar varsayımlardan yola çıkarak dizanteri, tifo, enterovirüsler, süt ve süt ürünlerine karşı alerji olmasının bu rahatsızlığa yol açtığını söylemekteler. Katı haldeki dışkıyı ritmik hareketlerle makata doğru iten ve dışkıdan tuz ile suyu soğurma görevi gören kalın bağırsağı kaplatan mukoza zarı kolit olarak isimlendirilmektedir. Bağırsak duvarında şişme, yaralanma, kanama, zedelenme ve ülserin meydana gelmesi iltihabi bağırsak hastalığı olan kolitin ortaya çıkmasını tetiklemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolit hastalığı belirtileri

Kolit rahatsızlığının crohn hastalığı ve ülseratif kolit olma üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kolit belirtileri nelerdir, iki çeşitte inceleyelim.

Ülseratif kolit belirtileri : kanlı ishal, makattan kan gelmesi, makattan sümüksü bir madde gelmesi, karın ağrısı, eklemlerde ağrı, kansızlık, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, gözde yanma ve kızarıklık, ciltte pul pul dökülmeler ve karaciğer fonksiyon testlerinde görülen bozukluklardır.

Crhon belirtileri : Kramp şeklinde karın ağrıları, yemeklerden sonra şişkinlik hissi, zayıflama, ishal ve ateşlenme.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver