Kolesterole iyi gelen besinler ve yiyecekler-Yoğurt ve kolesterol Hakkında Bilgi

Aşağıda Kolesterole iyi gelen besinler ve yiyecekler-Yoğurt ve kolesterol ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterole iyi gelen besinler ve yiyecekler-Yoğurt ve kolesterol

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Nihat Akın, tüm dünyada büyük tehdit oluşturan ve çoğunlukla ölümlere neden olan kolesterolün düzensiz ve yanlış beslenmeden kaynaklandığını söyledi.

Bu çerçevede, kolesterolü düşürücü etki gösterecek ürünler üzerinde çalışmaya başladıklarını belirten Akın, son olarak yağsız yoğurdun beslenmedeki önemi üzerine bir araştırma yaptıklarını kaydetti.

Yaklaşık bir ay süren araştırma kapsamında, farelere ilk hafta, kolesterolü yüksek yemler verildiğini açıklayan Akın, hafta sonunda hayvanların kanındaki kolesterol miktarının en üst seviyeye çıkarıldığını ifade etti.

Devam eden haftalarda farelerin fermente süt ürünü olarak bilinen yağlı ve yağsız yoğurtla beslendiğini anlatan Akın, şöyle devam etti:

“Yağlı yoğurtla beslenen farelerin kolesterol miktarında önemsiz sayılabilecek oranda düşüş gözlendi. Buna karşın, beslenmesinde yağsız yoğurda ağırlık verilen farelerin kan serum kolesterol seviyesinde önemli derecede düşüş oldu. Yağsız yoğurt düşük lipit içeriğinde antikolesterolemik aktivitesi olduğu belirlendi. Geçmişte yapılan benzer araştırmalar da fermente süt ürünleriyle beslenen kişilerde kolesterolün düşük olduğunu gösteriyor.”

Beslenmelerinde fermente süt ürünlerine önem vermeyen kişilerde kolesterol olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Akın, “Bu nedenle tehlikeli kalp ve damar hastalıklarına yol açan kolesterolü gereğinden fazla olan kişilere yağsız yoğurt tüketmelerini ve diyetlerinde bu tür ürünleri mutlaka bulundurmalarını öneriyoruz” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver