Kolesterol Nedenleri-Hangi Yiyeceklerde Besinlerde Kolesterol Vardır Hakkında Bilgi

Aşağıda Kolesterol Nedenleri-Hangi Yiyeceklerde Besinlerde Kolesterol Vardır ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol Nedenleri-Hangi Yiyeceklerde Besinlerde Kolesterol Vardır

kolesterol nedir

kolesterol nedir

Kolesterol sorunu, toplumsal yaşamda hareket ve egzersiz yapma alışkanlığının gittikçe azalması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kolesterolle mücadele edebilmek için öncelikle kolesterolün nedenleri iyi bilinmeli, hangi yiyeceklerde kolesterol fazladır bilinerek beslenme planınızın ona göre oluşturulması gerekmektedir. Kısacası kolesterolle mücadele için öncelikle insanların bilinç düzeylerinin artırılması gerekmektedir. Aşağıda sizlerle paylaştığımız uzman bilgileri ile kolesterol rahatsızlığının sebepleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde edecek ve kolesterol tedavisi için bilinç düzeyinizi arttıracaksınız.

 

Kolesterol, hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretmesi açısından vücudumuz için gerekli bir maddedir. Ancak herşey gibi onun da aşırısı sağlımıza zarar verebiliyor. Hatta kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol, damarlarda birikip daralmaya ve tıkanmaya neden oluyor.

Kolesterol nedir?

Kolesterol hayvanların etinde, yağında, süt yağında, yumurta sarısında bulunan, yağ sınıfı içinde yer alan bir maddedir. Ancak kolesterol yağ değil, yağa benzer bir maddedir. İnsan ve hayvan dokularında bulunur. Bitkilerde kolesterol yoktur. Başlıca kolesterol kaynakları şunlardır;

 

KOLESTEROL KAYNAKLARI

Yüksek
Yumurta sarısı, karaciğer, dana ya da koyun uykuluğu, beyin, böbrek, balık yumurtası, karides

Orta
Tam yağlı süt, tam sütten yapılan peynirler, krema, dondurma, tereyağı, yağlı koyun etleri, tavuk, balık etleri, yengeç, midye, istakoz

Düşük
Yağsız et, yağsız peynir ve yoğurt

Bulunmadığı besinler
Yumurta beyazı ve bitkisel yiyecekler

Ayrıca vücutta da (özellikle karaciğerde) kolesterol üretilir. Yiyeceklerimizle aldığımız kolesterol az geliyorsa vücut daha çok yapmaya çalışır. Çünkü kolesterolün vücutta, hücre zarı yapısını oluşturmanın yanı sıra, D vitamininin, österojen (kadınlık hormonu) ve safra asitlerinin yapımı gibi önemli görevleri vardır.

Yiyeceklerimizle aldığımız kolesterol fazla ise vücut daha az kolesterol yapar. Ancak bu kontrol belli bir noktaya kadar çalışır. Karaciğer ve bağırsaklarımızdaki kolesterol yapımı durmadığı için gıdalarla alınan miktarın hepsi kullanılamaz ve kanda birikerek sağlığı tehdit etmeye başlar.

Kolesterol kanda neden yükselir?

 

Kolesterol bulunan besinler çok yendiğinde, hem daha çok kolesterol hem de doymuş yağ alınır. Kolesterol ve doymuş yağları yüksek besinler çok tüketildiğinde ve yemeklerde sade yağ tereyağ, margarin kullanıldığında; vücuda hem kolesterol hem doymuş yağ alınır. Bunun sonucunda kolesterol yükselebilir. Kolesterollü besin yenmediğinde de kanda kolesterol bulunabilir. Karaciğerimiz besinlerle alınmasa da kolesterol yapar ve kana geçer. Ancak kandaki kolesterolün % 20-30′u besinlerden gelir. Kolesterolü ve doymuş yağı az alanlarda genellikle kan kolesterol düzeyi düşüktür.

Kanda kolesterolün yükselmesi zararlı mıdır?


Kanda kolesterol, protein yağ karışımı içinde taşınır. Genellikle yağ-protein karışımının büyük bir bölümü düşük yoğunlukta, diğer bölümü de yüksek yoğunluktadır. Genelde kandaki kolesterolün % 18 kadarı yüksek yoğunluktaki yağ-protein karışımı içinde taşınır. Kanda özellikle düşük yoğunluktaki yağ protein karışımı arttıkça damarların içindeki kolesterol birikmesi hızlanır. Damarın civarındaki kolesterol birikiminin artmasına; yüksek tansiyon, şişmanlık, hareketsizlik E ve C vitaminleriyle A vitamininin öncüsü karatonoidlerin yetersiz alımı gibi etmenlerde etki eder. Damarlarda biriken kolesterollü madde kanın akışını engelleyerek damar sertliğine dolayısı ile kroner kalp hastalığına neden olabilir.

 

Kanda kolesterol yükselmesi nasıl önlenir?

Kanda kolesterol yükselmesi nasıl önlenir?

    yumurta 

  • İçeriğinde kolesterol ve doymuş yağ bulunduran besinleri, tuzu kısıtlamalısınız.
  • Beden hareketlerini arttırmalısınız.
  • Koyun ve sığır eti yerine suda pişmiş tavuk eti ve balık eti tercih etmelisiniz.
  • Mercimek, fasulye, nohut gibi kurubaklagiller ile kepekli ekmek, bulgur, sebze ve meyvede posalı maddeler vardır. Bu maddeler bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi kan kolesterolünü düşürücü etki de yaparlar. Bu nedenle bu yiyeceklerin miktarı kolesterolü düşürücü diyetlerde arttırılmalıdır.
  • Et, tavuk, balık, yağlı peynirler yenmediğinde yumurta yenebilir. Yumurta genellikle sebzelerle birlikte alınmalı ve katı yağda pişirilmemelidir.

Bu arada yediklerinizin hangi oranda kolesterol içerdiğini bilmeniz hem daha bilinçli olmanızı sağlayacak hem size yol gösterecektir;

 

GIDALARIN İÇİNDEKİ KOLESTEROL MİKTARLARI

Cinsi
Gr
Total Yağ
Doymuş Yağ
Kolesterol

Sığır Eti
30
7.5
3.6
27

Dana
30
3.6
1.8
27

Koyun
30
6.3
3.6
27

Karaciğer
30
1.5
0.4
75

Salam Sosis
45
9.7
2.4
30

Tavuk
30
3.6
1.2
23

Yumurta
1 adet
6
2
253

Balık
30
2.7
0.5
21

Peynir
30
9
5
45

Zeytin
30
4.2
0.6
0

Süt
4.9
27

Ekmek
25
0.8
0.3
0

Bisküvi
35
6.5
2.3
17

Cips
30
12
3
0

Kızarmış patates
50
6.2
0.4
0

Patates püre
100
3
2
0

Dondurma
75
9
5
43

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver