Kolesterol İlaçları, Kolesterol İlaçları Faydalı Değil Mi, Kolesterol İlaçları Kullanılmalı Mı

kolesterol ilaçları sağlığa zararlı mı, kolesterol ilaçları zarar verir mi, kolesterol ilaçlarının yan etkileri, kolesterol ilaçlarının yan etkisi

Kolesterol ilaçları zararlı mı?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol ilaçları hastaların kafasını karıştırıyor. Bazı kişiler bu ilaçların çok zararlı olduğunu, bazıları da mutlaka kullanılması gerektiğini söylüyor. Kolesterol hastası olan bir kişi ise kulaktan dolma bilgilere inanarak sağlığını tehlikeye atabiliyor. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Oktay Ergene, kolesterol ilaçlarının zararlı olması yönündeki dedikoduları yalanladı.

 

Kolesterol ilaçları zararlı mı?

 

Son zamanlarda kolesterol hastalarının en çok merak ettiği konular, kolesterol ilaçlarını kullanmanın hiç bir faydası olmadığı yönündeki asılsız haberlerdi. Birçok kolesterol hastası bu dedikodular yüzünden ilaç tedavisini yarım bırakmıştı. Ergene, “Bilimsellikten uzak olan bu açıklamalar, kamuoyunda büyük tedirginliğe yol açtı” dedi.

Ergene, kolesterol ilaçları hakkında “Yan etkisi en az olan ilaçlardır” diye konuştu. Kan kolesterol seviyeleri ve koroner kalp hastalığı arasında bağımsız, sürekli ve kuvvetli bir ilişki görmezden gelinmemelidir diye de uyarıda bulundu.

Ergene, “Kolesterolü yüksek olan ve tedavi görmeyen kişilerin bir çoğunda kalp hastalığı kendini gösteriyor. Kolesterol ilaçları ile yılardır kötü kolesterol düşürülerek, kalp hastalığı riski de azaltılmaktadır. Kolesterol için kullanılan ilaçlara statin adı verilir. Statin tedavisi ile her üç kolesterol hastasından biri fayda görmektedir. Üstelik statin ilaçları kalp hastalığında ölümü, kalp krizini ve felci önlemede de etkilidir” dedi.

Ergene, önce sağlıklı yaşam diye hastalara öneride bulundu. İlaçlar sağlıklı beslenmede başarısı gösteremeyenler için kullandığımız bir yöntemdir diye konuşan Ergene, “Yaşam tarzını sağlıklı yaşamaya göre ayarlamak gerekir” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver