Kolesterol Düşüren Yiyecekler, Kolesterol Düşürme, Kolesterol Düşürücü Diyet

kolesterol düşürücü gıdalar, kolesterol düşürücü ilaçlar, kolesterol nasıl düşer, kolesterol ne düşürür

Kolesterol nasıl düşürülür?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizi ve felç geçirme riskini büyük derecede artıran kolesterol, yaşam süresini uzatmak için sürekli gözaltında tutularak yükseldiği zamanda zorunlu düşürülmesi gereken bir sağlık problemidir. Günlük hayatınızda yapacağınız birkaç değişiklik sayesinde yükseldiği zaman kolesterolü düşürebilirsiniz. Hayat kalitesini arttırmak ve yüksek kolesterolü düşürmek için işte yapacaklarınız:

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, kolesterol yüksekliği demek atardamarlarda bulunmaması gereken maddelerin var olması demektir. Bu maddeler zamanla damar yollarını tıkamakta ve ciddi sağlık sorunlarının görülmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kolesterol muhakkak düşürülmelidir.

Kolesterolü düşürmek için ilaç tedavisi gerekli ve bunun yanı sıra günlük beslenme alışkanlığında değişiklikler yapılmalıdır. Sağlığa zararlı olan besinlerin tüketilmesi kolesterol yükselmesini tetikleyen bir neden olduğu için, öncelikle beslenme alışkanlığı sağlıklı ve düzenli olmalıdır. Bunun için günlük tüketilen yağ miktarı azaltılmalı, yağlı etlerden, yağlı peynirlerden ve en önemlisi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Genellikle fast food tarzı ürünler kolesterol yüksekliğine daha çok sebep olmaktadır. Bunları tüketmek yerine bol bol sebze yemeli ve eti tüketirken de az olmasına dikkat etmelisiniz.

Kolesterol düşürme yöntemlerinden biri de, düzenli egzersiz yapmaktır. Haftada 3 gün yaklaşık 30 dakikanızı egzersize ayırın. Spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evinizde de egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizde terlemek önemlidir. Tempolu bir yürüyüş, ip atlamak yada merdiven çıkmaz sizi terletecektir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar düzenli bir şekilde aksatılmadan alınmalıdır. Hekiminiz bu konuda sizi bilgilendirmiştir. Hekiminizin sözünden çıkmayın ve önerilerine kulak verin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver