kolay kilo verme yolları kolay kilo verme yöntemleri kolay kilo verme teknikleri

kolay kilo verme teknikleri,

 

Kilo bir çok insanın başına derttir. Bu makalemiz de kilolu vatandaşlarımızın en sağlıklı ve en basit yöntemlerle nasıl kilo verebileceğinizi yazacağız. Aşağıdaki yöntemleri uyguladığınız taktirde kilo vermeye başlayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

HER ÜÇ SAATTE BİR YİYİN

İç saatimiz normalde üç saatte bir yemek yememizi öneriyor. Çünkü üç saatte bir yemek yiyenler daha kolay kilo verebiliyor. Böylece düzenli yeme eylemi sonucunda kan şekerinizin dengesi korunuyor. Öğünleri atlamak, bir sonraki öğüne saldırmamıza ve tıka basa yemek yememize sebep oluyor.

KALORİ HESAPLAYIN

Kilo vermek için çok basit bir hesap yapmanız yeterli. Günlük olarak harcadığınız kaloriden daha az kalori alırsanız, kilo vermeniz kolaylaşır. Bu durumda yapmanız gereken; kilonuzla orantılı olarak günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek ve sadece ihtiyacınız kadar kalori tüketmek. Tabii bunu yaparken, yediğiniz besinlerin ne kadar kalori içerdiklerine de dikkat edin.

BEŞ ÖĞÜN

Enerjinizi doğru bir şekilde tüketmek istiyorsanız, en iyisi öğünlerinizi beşe bölün:

KAHVALTI (300 – 400 kalori)
ARA ÖĞÜN (100 – 200 kalori)
ÖĞLE YEMEĞİ (400 – 500 kalori)
ARA ÖĞÜN (100 – 200 kalori)
AKŞAM YEMEĞİ (300 – 400 kalori)

Bu şekilde yağ yakmanız kolaylaşacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışacak.

AZ YAĞ TÜKETİN

Yağ kullanırken, kalitesine mutlaka dikkat edin. Hayvansal yağlardan uzak durun. Bitkisel yağları, özellikle zeytin yağını tercih edin. Kalp sağlığı ve kan dolaşımı için önemli olan bitkisel yağlar ve zeytinyağı, kolesterolü de düşürür.

KALİTENİN ÖNEMİ

Kaliteli karbonhidratlar olan meyve, sebze ve tahıl ürünleri, kan şekerini yavaş yükselttiği için, uzun süre tokluk hissi verir. enbasit.com Un, şeker ve yüksek glisemi içeren patates gibi kötü karbonhidratlarda ise durum tam tersidir.

PROTEİN ZAYIFLATIR

Kilo vermek isteyenler mutlaka proteinle beslenmeli. Özellikle balık, et, yağ oranı düşük süt ve kepek ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerin tüketimi azaldığı takdirde vücuttaki kas oranı zayıflar ve metabolizma yavaşlar.

ŞEKERE DİKKAT

Çay veya kahvenize şeker atmaktansa, tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü tatlandırıcılar beyni aldatarak, vücuda şeker alınmış gibi tokluk hissi verir. Ayrıca yapacağınız küçük tatlı kaçamaklarında, yine şeker yerine çok az miktarda bal ya da pekmez kullanabilirsiniz. Az da olsa, vücudun şekere ihtiyacı olduğunu unutmayın.

SU İÇMEYİ UNUTMAYIN

Fazla su içmediğiniz zaman günlük enerji kullanımınızda düşüş olur. Günde 2 litre su için. Karnınızın dolmasını sağlayacak olan su, size tokluk hissi verecektir. Şekersiz sütlü kahveyi de dozunu kaçırmamak şartıyla içebilirsiniz. Bitki veya meyve çaylarını ise rahatça tüketebilirsiniz.

BİLİNÇLİ BESLENİN

Yemeklerinizi yavaş yiyin. Böylece hormonlarınız daha az yiyerek doyduğunuzu, beyninize doğru zamanda haber verecektir. Ayaküstü ve hızlı tükettiğiniz her şey, beyniniz tarafından doğru bir şekilde algılanmaz. Hızlı yemek yediğinizde çabuk acıkırsınız ve yediklerinizdeki yağ hızlı bir şekilde vücudunuzda depolanır.

HAREKET EDİN

Spor yapmadan kilo vermek zor! Bu yüzden günlük yaşamınızda 10-30 dakika hareket etmeye özen gösterin. İster merdiven çıkın, ister yürüyün, ister spor salonuna gidin veya evde yoga yapın. Sadece hareket etmeniz ve yaparken eğlenmeniz önemli.

Etiketler: :
kilo verme vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver