Kol Kırıklarında İlk Önce Ne Yapılmalı, Kol Kırıklarında İlk Yardım, Kol Kırılmaları

kol kırılmalarında ne yapılır, kol kırılmasında ne yapılmalı, kol kırılmasında yapılması gerekenler,

Kol kırılmasında ilk yardım

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka zaman zaman ufak tefek de olsa yaralanmalarla karşılaşabiliriz. Özellikle çocukluk dönemlerinde bu yaralanmalar daha fazla olur. Nedeni de hepinizin bildiği gibi çocukluğun verdiği bir enerjidir. Bazılarımızın işlerinden dolayı bazılarımızın da dikkatsizlikten yada bedenine çok fazla yüklenmesinden dolayı ciddi sorunlarda olmuyor değil.

 

 

Diğer tüm organlarımız gibi kollarımızdan yeri ve önemi apayrıdır. İstem dışı hareketler, kazalar yada eklem zorlanmaları kolların zarar görmesine hatta kırılmasına bile neden olabilir. Kol kırılması esnasında yapılan bilinçsiz davranışlar geri dönüşü olmayan sorunlar doğurmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için ne yapılması lazım gelir, bunun bilincinde olmak gerekir.

Çoğu kişi başına gelen sorunlar karşısında paniğe kapılır ve daha vahim sonuçlar ortaya çıkar. Öncelikle başınıza her ne gelmiş olursa olsun sakin olup düşünceli davranmakta fayda var. Kol kırılmalarında ise yararı olacağından emin olmadığınız hiç bir hareketi asla yapmayın. Kulaktan dolma bilgilerle yaptığınız yanlış hareketler kolunuza daha çok zarar verir.

 

Kol kırılmasında yapılması gerekenler

 

Kol kırılması anında kırılan kolu çapraz olarak göğse doğru koyun. Kırılan kol ile göğüs arasında isterseniz yumuşak bir tampon koyabilirsiniz. Ön kol kırılmalarında yada bilek zedelenmelerinde mutlaka yumuşak bir tampon yerleştirin. Kırılan kolu fazla hareket ettirmemeye dikkat edin. Daha sonra mutlaka hastaneye gidin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver