Kokain Bağımlılığın Sonu, Kokain Bağımlılığının Etkileri, Kokain Bağımlılığının Sağlığa Etkileri Nelerdir

kokain bağımlılığının vücuda zararları, kokain bağımlılığının zararları, ,

Kokain bağımlılığının sağlığa zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Enderde olsa ölümle sonuçlanan bir bağımlılık olan kokain, koka adlı bitkinin yapraklarından elde edilen beyaz kristaller halinde hazırlanan güçlü bir alkaloit olmakta ve toz halinde burna çekilerek, enjeksiyon ile deri altına verilerek ya da sigara gibi içilerek kullanılmaktadır. Kokain kullanmanın sağlığa ciddi zararları bulunduğu gibi aşırı doz kullanımda da ölüm riskini arttırmaktadır. Sağlığa zararlı bir madde olan kokain bağımlılığının etkileri nelerdir sizler için araştırıp öğrendik. Kokain bağımlılığının sağlığa zararları nelerdir, buyurun sizde öğrenin.

Kokainin zehirleyici etkisi olduğu söylenmekte ve bu nedenle de aşırı doz kokain alımında zehirlenmeden dolayı hayati tehlikeler bulunmaktadır. Kokainin burundan çekilmesi burun mukozasında burun ara bölmelerinin delinmesine ve bu bölgede yaralara yol açmaktadır. Aynı zamanda kokain kullanan kişilerde hipertansiyon, çarpıntı gibi ritim bozuklukları, koroner kalp ve şiddetli göğüs ağrıları gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Kokain felç bırakan bir bağımlılıktır. Kokain kullanımı atardamarda kan pıhtılaşmasına yol açabilir ve bunun sonucunda da kişiyi felç bırakabilir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalarda kokain kullanımının felç ve ölüm oranında artışa sebep olduğu söylenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver