Kök Hücre Nasıl Elde Edilir, Kök Hücre Nasıl Toplanıyor, Kök Hücre Toplama

kök hücre toplanma, kök hücre toplantıları, kök hücreleri toplama,

Kök hücre nasıl toplanır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak yeri kemik iliği, damarlardaki kan ve göbek kordonu olan kök hücre, lösemi, lenf bezi kanseri, meme, testis, akciğer kanseri ve aplastik anemi hastalıklarının tedavisi için bu kaynak yerlerinden toplanmakta ve hastaların iyileşmesi sağlanmaktadır. Hastalığın tanısına göre çeşitli yöntemlerle kök hücre toplama işlemi yapılmaktadır. Peki kök hücre nasıl toplanıyor?

Allogeneik kök hücre nakli, otolognakil, singeneik nakil ve unrelated nakil gibi uygulamarı bulunan kök hücre iki çeşitte toplanmaktadır.

Kök hücre toplaması

İki çeşitte toplanan kök hücre ya özel iğnelerle ya da özel aygıtlarla toplanmaktadır. Özel iğnelerle toplanan kök hücre vericinin kemik iliğinden anestezi altında toplanmaktadır. Bir diğer yöntem ise dolaşan kanda bulunan kök hücreleri damardan özel bir aygıt ile toplamaktır. Bu işlemde vericinin koluna tıpkı kan verir gibi serum bağlanır ve yatar pozisyonda kök hücreler toplanır.

Kök hücre toplama işlemi acı ve sıkıntı vermediği gibi ameliyathane koşullarına da gerek bırakmaz. Toplanan kök hücreler 196 derecede sıvı azotta saklanırlar. İhtiyaç duyulduğu zaman kök hücreler çözülerek damardan, alıcıya verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver