Kobay Nedir Hakkında Bilgi

Kobay Nedir

Kobay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kobay Nedir, Kobay Ne Anlama Gelir, Kobay Ne Demektir, Kobay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kobay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kobay Anlamı

Güney Amerika’ya özgü kemirici memeliler familyasının (Caviidae) fare benzeri bir üyesi. En tanınmış türü olan evcil kobayın (Cavia porcellus) yabanıl ataları And Dağları’nda yaşamlarını sürdürmekte, geceleri otlar ve başka bitkilerle beslenmektedirler. Evcil kobay sevilen bir ev hayvanı olmasının yanı sıra lâboratuvar hayvanı olarak öylesine ünlenmiştir ki, Türkçede ayrım gözetmeksizin deney amacıyla kullanılan tüm hayvanlara “kobay” denir.

Avrupalılar Amerika’ya gelmeden çok önce Güney Amerika yerlileri tarafından evcilleştirilen kobay, eti için yetiştirilmekteydi. Evcil kobay ilk kez İspanyol kâşiflerinin ilgisini çekmekle birlikte Avrupa’ya Hollândalılar tarafından götürülmüş, çok geçmeden sevilen bir ev hayvanı ve değerli bir lâboratuvar hayvanı olmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Kobay Nedir Kobay ödev ara Kobay kelime anlamı Kobay sözlükte ara Kobay ansiklopedi bilgi bankası ara Kobay ne demek Kobay neye denir

Kobay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver