Koah Belirtileri, Koah Belirtileri Nedir, Koah Hastalığı

koah hastalığı belirtileri, koah hastalığı belirtileri nelerdir, koah hastalığın belirtisi nedir, koah hastalığının belirtileri

Koah hastalığının belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde son derece yaygın akciğer hastalıklardan biri olan KOAH, tedavi edilmediği ya da tedaviye geç kalındığı zaman hastaları saniye saniye ölüme yaklaştırmaktadır. Hastalığın tedavisi mümkündür ancak bu denli tehlikeli olan hastalıktan kurtulmak için erken evrelerde tanının konması son derece mühimdir. Bu yüzden hastalar hissettikleri bazı şikayetleri göz ardı etmemelidir. Çünkü bu şikayetler Koah hastalığın belirtileri olabilir.

Amansız hastalıklar arasında yer alan ve en çokta sigaradan dolayı meydana gelmekte olan KOAH, gün geçtikçe daha fazla insanda ortaya çıkmakta ve çıktığı anda da hızla ilerleyerek hava yollarını daraltmaktadır. Solunum güçlüğü çeken hastaların yaşamları imkansız zorluklarla dolar.

Bu hastalık kronik bronşit ve amfizem sonrası ortaya çıkar. KOAH’ın belirtileri ise; öksürük, balgam çıkarma, solunum zorluğudur. Ancak bu belirtilerin KOAH hastalığının habercisi olup olmadığının kesin anlaşılması için solunum fonksiyon testleri uygulanmalıdır. Bu test hem hastalığın tanısını koymakta hem de hastalığın ne kadar ilerlediği konusunda bilgi vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver