Klor Nedir Hakkında Bilgi

Klor Nedir

Klor anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Klor Nedir, Klor Ne Anlama Gelir, Klor Ne Demektir, Klor Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Klor ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Klor Anlamı

Atom numarası 17 olan element. Simgesi Cl’dir. Periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alır. Normal koşullar altında gaz durumunda bulunur. Yeşilimsi sarı renkli bir element olan klor, halojenler grubunda yer alır. Doğada serbest hâlde bulunmaz; yaygın olarak deniz suyunda vardır.

Klor, solunum yollarına zarar verir. Klor gazı burun mukozasına zarar verirken, sıvı klor deriyi yakar. Kokusundan ayırt edilebilir ve birkaç derin koklama sonrası öldürücüdür. 1915′te 1. Dünya Savaşı’nda kimyasal silâh olarak kullanılmıştır.

Klor, klorür (Cl-) iyonu olarak memeliler ve bitkiler için gereklidir. Sindirimi sağlayan mide salgıları arasında hidroklorik asit de vardır. Klor, bir dezenfektan ve antiseptik olarak suyun temizlenmesinde, tıpta, boyalarda, böcek ilâçlarında ve patlayıcılarda kullanılır.

Kloroform tıpta kullanılan klor bileşiklerinden biridir. Klor gazı güçlü yükseltgen doğası nedeniyle oldukça toksiktir. Çok düşük klor gazı derişimleri bile, gözlere, boğaz ve akciğerlere ciddî zarar verir.

Konu ile ilgili aramalar: Klor Nedir Klor ödev ara Klor kelime anlamı Klor sözlükte ara Klor ansiklopedi bilgi bankası ara Klor ne demek Klor neye denir

Klor ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver