Klonlama Nedir Hakkında Bilgi

Klonlama Nedir

Klonlama anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Klonlama Nedir, Klonlama Ne Anlama Gelir, Klonlama Ne Demektir, Klonlama Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Klonlama ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Klonlama Anlamı

Doku kültürü hazırlanmasında, bir hücreden tıpatıp aynı genetik yapıya sahip pek çok hücre elde etmeye dayanan teknik. Klonlama, en genel anlamda, hücre biyolojisinde, mitoz çoğalma yoluyla tek bir ana hücreden hayvansal veya bitkisel hücreler veya bakteri kolonileri elde etme yöntemidir. Böyle bir koloninin bütün hücreleri tıpatıp aynı genetik yapıya sahiptir ve dolayısıyla bir klon oluştururlar. Bu anlamda, tarımsal genetikte, her zaman bitki klonları elde etme olanağı vardır; zira bu bitkiler, iki eşey hücresinin kaynaşmasından değil, özel bir ortama yerleştirilmiş tek bir hücreden üretilmiştir.

Tıbbî araştırmalarda, gerek aşıların hazırlanmasında gerek teşhis araçlarının üretiminde, bir başka klonlama biçiminden yararlanılır. Teşhiste kullanılan hibridomlar, içlerinden biri antikor salgılama özelliğine sahip eşeysiz iki hücrenin kaynaşmasından elde edilmiştir. Doku içinde yetiştirilen hibridomlar, klonlar oluşturmak üzere çoğalırlar ve monoklon antikorları denen antikorları üretirler. Klonlama terimi genetik mühendisliğinde daha çok, içine bir hayvan veya bir bitkiden alınmış bir genin yerleştirildiği bir bakteriyi yalıtlama veya çoğaltma işlemini belirtir.

Bu durumda bir gen klonlaması söz konusudur. Gen klonlaması iki yoldan gerçekleştirilir: ya bir genomun bölünmesi sonunda ortaya çıkan DNA parçalarıyla doğrudan veya haberci RNA aracılığıyla elde edilmiş genlerin kopyaları olan bütünleyici DNA’lar aracılığıyla yapılır. Hayvan ıslahçıları, klonlama yoluyla üstün nitelikli hayvanlar yetiştirebilirler. Üstün nitelikli tek bir hayvandan, bitkilerde olduğu gibi genetik yapısı eş birçok klon üretilebilir.

Ancak insanların klonlanması fikri, çeşitli ahlakî sorunlara ve tartışmalara yol açmıştır. Bu yöntem, belirli genetik özelliklerin sonsuza değin yinelenmesini sağlayabilir. Bu yolla sürmesi istenen özelliklerin hangileri olduğuna ilişkin karar verme yetkisini elinde bulunduran kişilerin, insanlığın gelişim sürecini değiştirebilecek konumda olacakları öne sürülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Klonlama Nedir Klonlama ödev ara Klonlama kelime anlamı Klonlama sözlükte ara Klonlama ansiklopedi bilgi bankası ara Klonlama ne demek Klonlama neye denir

Klonlama ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver