klimanın sağlığa zararları yan etkileri ve faydaları-klimadan gelen mikroplar Hakkında Bilgi

Aşağıda klimanın sağlığa zararları yan etkileri ve faydaları-klimadan gelen mikroplar ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

klimanın sağlığa zararları yan etkileri ve faydaları-klimadan gelen mikroplar

Klima doğru kullanıldığında bizler için adeta sıcak yaz günlerinde bir kurtarıcı ve serinlik kaynağıdır. Ancak klima iyi temizlik ve bakımı yapılmadığında mikrop kaynağı olabilmekte ve bir çok solunum yolu rahatsızlığını tetikleyici faktör olarak göze çarpmaktadır.

Klima sağlığınızı riske atabilir

Isınan havaların ardından kullanılmaya başlanılan klimalar, doğru kullanılmazsa zararlı etkiler doğuruyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte ev ve işyerlerinde klimalar da çalışmaya başladı. Ancak klimaların doğru kullanılmazsa zararlı etkileri de olabileceğini unutmayın

Evimizde, iş yerimizde ve arabalarımızda kullandığımız klimalar sıcaklarda önemli bir çözüm. Ancak bilinçsizce kullanılması bazı hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Dahiliye hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Çetinkaya, klimaların yanlış ve dikkatsiz kullanımının bağışıklık sistemini zayıflattığını, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının yanında alerjik reaksiyonlara da yol açtığını belirtiyor.

Bakımı iyi yapılmamış klimaların filtre sistemlerinde kondanse hale gelen buharın oluşturduğu nemli ortam bir takım bakterileri, mantarları ve küfleri üretiyor ve bu zararlı oluşumlar ortam havasına dağılıyor. Bu yolla oluşan bakteri salgınlarına işyerleri, otel gibi kalabalık alanların yanında, trafikte çok kalındığında araçlarda da rastlanıyor. Bu salgınlar alerjik reaksiyonlar, renit, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıkları hatta bronşit ve zatürre gibi daha ağır alt solunum yolu hastalıklarına kapı açıyor.

ORTAMI YAVAŞ YAVAŞ SOĞUTUN

Klimanın sebep olduğu rahatsızlıkları önlemenin yolu havayı yavaş yavaş soğutmaktan geçiyor. Genellikle sıcaklardan bunalanlar, klimaları çalıştırarak bir an önce sıcak ortamdan serin ortama geçmek istiyorlar. Oysa, klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutmak için kullanılması gerekiyor. Örneğin, dışarıda sıcaklık 40 derece ise klima çalıştırılacak ortamda sıcaklığın aralıklarla 5′er derece düşürülmesinde fayda var.

KLİMA ÇALIŞIRKEN SİGARA İÇMEYİN

Klima kullanılan ortamda sigara içilmemesi gerekiyor. Klimalı ortamda sigara içilmesi, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli hastalıklar ve zatürree görülme riskini artıran etkenler arasında. Ayrıca klimalar kas tutulmalarına da neden olabileceğinden klimanın çok yakınında durmamak da önemli.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver