Klimanın faydaları zararları, klimanın neden olduğu hastalıklar: klima çarpması hastalığı öksürüğü klima mikrobu lejyoner hastalığı Hakkında Bilgi

Aşağıda Klimanın faydaları zararları, klimanın neden olduğu hastalıklar: klima çarpması hastalığı öksürüğü klima mikrobu lejyoner hastalığı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Klimanın faydaları zararları, klimanın neden olduğu hastalıklar: klima çarpması hastalığı öksürüğü klima mikrobu lejyoner hastalığı

Klimanın faydaları özellikle nemli iklime sahip olan yerlerde hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ancak modern yaşamın bu önemli parçası, uygun kullanılmadığında değişik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Klima çarpması, ve klima mikrobu, klima öksürüğü ve zatürresi gibi bilinen klima hastalıkları’nın yanında klimanın sebep olduğu daha az bilinen değişik sağlık sorunları da bulunmaktadır.

Klimanın faydalarının yanında klimanın zararları da olabilmektedir. Şimdi bu zararlar nelerdir şunlara bir bakalım.

Klimadan kaynaklanan sağlık sorunları genelde klimanın aşırı kullanımı nedeniyle görülmektedir. Uzaktan kumanda ile basit bir parmak dokunuşu ile çalıştırabilme imkanı bulduğumuz klimalar, gereğinden fazla kullanımda artrit ve nörit gibi değişlik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca sinüs iltahaplanmaları, sinüzit, soğuk algınlığı, nezle ve grip,klima alerjisi, klima ateşi gibi klimanın neden olduğu değişik rahatsızlıklar ve hastalıklar da bulunmaktadır.

Ayrıca klima alışkanlık yapan bir gereçtir. Çok uzun süreler klima ila yaşamayı alışkanlık edinmiş kişilerin sıcak yaz aylarıyla baş edebilmesi zor olmaktadır. Sonuç olarak dışarıdaki hava sıcaklığının 40 dereceleri açtığı günümüzde oda sıcaklığının 20 derecede olması kişileri tembelleştirebilmektedir. Klima akıllıca kullanıldığında insan hayatını gerçekten kolaylaştıran bir alettir. Ancak klima kullanırken mükmünse 24 Santigrat derecenin altına inilmemesi tavsiye ediliyor.
//
Arabalarda klima kullanımının da kendine has yan etkileri ve yetersiz bakım nedeniyle sağlığa zararları olabiliyor. Özellikle arabalarda klima filtresi bakımı ve temizliği peryodik olarak gerçekleştirilmezse zamanla buralarda biriken mikroplar ve bakteriler, boğaz yolu ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. ABD deki Louisiana State Medical Center de yapılan bir araştırmada 25 değişik araba içerisinde 8 değişik model arabada yapılan denetlemelerde, klima çarpması ya da Lejyoner hastalığı denilen hastalığın mikroplarının barındığı ortaya çıkmıştır. Lejyoner Hastalığı, Legionella pneumophila adlı bir bakteri türünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığı olup, zamanla bakteri, akciğerlere yerleşip zatürreye yol açabilmektedir. Bu nedenle arabalarda ucuz klima filtreleri kullanmamak ve mümkünse orjinal klima filtresi bakımı ve montajı yaptırtmak gerekmektedir.

Klimanın sağlığa faydaları da vardır. Misal olarak polen alerjisi olan kişilerde havada dolaşan polenleri klima filtrelemekte ve kirli hava temizlenmektedir. Klimanın faydalı olduğu bir diğer şey ise nemli iklimlerde yaşayan kişileri nemden koruması ve kuru hava vermesidir.

Klima kullanma veya kullanmama tercihi size kalmış bir şeydir. Ben bile bunca zararlarına rağmen özellikle yaz aylarında gerek evimde gerekse arabamda klima kullanmaya kendimi adeta mecbur hissediyorum. Küresel ısınmanın da etkisiyle klima artık buzdolabı gibi gereksinim duyulan beyaz eşyalardan birisi oldu. Ancak klimayı kullanacaksanız bile lütfen 25 santigrat derecenin altında kullanmamaya özen gösterin. Özellikle geceleri uyurken çok dikkatli olun. Yorganınıza battaniyenize güvenmeyin. Klimanın verdiği serin hava kemiklerimize kadar işliyor ve uyurken vücudumuz savunmasız kalıyor. Eskilerin dediği gibi uyuyanın üstüne kar yağarmış. Klimayı gerektiğinde kullanarak faydaları azami, zararları ise asgari düzeye çekilebilir.

//

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver