Kleptomani Belirtileri, Kleptomani Hastalığı, Kleptomani Hastalığı Belirtileri

Kleptomani hastalığı nasıl anlaşılır, Kleptomani hastalığı nasıl tedavi edilir, Kleptomani hastalığı ne demek, Kleptomani hastalığı nedenleri

Kleptomani hastalığı nedenleri ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Başkasında gördüğümüz ve hoşumuza giden bir şeye sahip olmak için gidip aynısından yada benzerinden satın alırız. Maddi durumu olmayan insanların bir kısmı, sahip olmayı istedikleri şeylere sahibinin izni olmadan yani çalarak ulaşırlar. Kleptomani’de bir çeşit çalma hastalığıdır. Ama Kleptomani hastaları için aynı durum söz konusu değildir. Çünkü Kleptomani hastası, beğendiği hem de ihtiyacı olmayan herhangi bir şeyi maddi durumu olmasına rağmen yinede çalmaya yeltenir. Bu hastalık davranış bozukluğu olarak adlandırılır.

 

Kleptomani Nedir?

 

Kişinin ihtiyacı olmadan bir takım nesnelere sahibinden izinsiz olarak el koyma, ona sahip olma şeklinde bir dürtü bozukluğudur. Üstelik kişinin o nesneyi alacak parası da vardır. Hatta onu çaldıktan sonra hiçbir değerde ifade etmeyecektir. Ama yinede hastanın onu çalma düşüncesi beyninde yer edinir. Çalma düşüncesi bir anda akla gelir ve plansız bir şekilde uygulanır. Üstelik birinden intikam alma düşüncesiyle de yapılmaz ve kişi başkasından yardım da istemez.

 

Kleptomani Nedenleri

 

Bu hastalığın nedeni için binbin türlü sebep öne sürülmüştür. Bir psikiyatr uzmanına göre Kleptomani nedeni, , bireyin içindeki bastırılmış cinsel çatışmadır. Çalınan nesneler kişiye bir çeşit haz verir. Başka bir uzmana göre ise, çocuklukta yaşanan yoksunlukları giderme yada kendini kanıtlama gücüdür. Ancak hiçbir görüşün kesin olduğu kanıtlanmamıştır.

 

Kleptomani Belirtileri

 

Her yaşta meydana gelebilecek bir hastalıktır. Yaş yada cinsiyet ayrımı yapılmaz. Kleptomani hastası, çalma işlemi sırasında ne yaptığının ve yaptığının da yanlış olduğunun farkındadır. Bazı Kleptomani hastaları çaldıkları şeylerin aslında kendine verildiğini yada parasını ödediğini söylerlerken; bazıları ise, ne yaptığının farkında olsalarda sonucunu düşünmez yani kendini bu durumdan kurtarmak için savunamaz.

 

Kleptomani Tedavisi

 

Kleptomani tedavisi için ilaç yada hipnoz yöntemleri kullanılır. Kişinin geçmişi araştırılır ve onu bu düşünceye iten sebep ortaya çıkartılır. Böylece hastayı çalmaya iten neden araştırılarak uygun tedavi uygulanır. Toplumsal ilişkilere yönelik terapide Kleptomani tedavisinde kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver