Klarnet Nedir Nasıl Çalınır Hakkında Bilgi

Klarnet Nedir Nasıl Çalınır

Klarnet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Klarnet Nedir, Klarnet Ne Anlama Gelir, Klarnet Ne Demektir, Klarnet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Klarnet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Klarnet Anlamı

Klarnet Nedir Nasıl Çalınır
Tahtadan, metal perdeli, orkestrada önemli yeri olan bir üflemeli çalgı. Ahşap nefesli çalgılar ailesinin bir üyesi olan klârnet, bir ucunda ağızlık olan, öteki ucu da çan biçiminde olan bir uzun tüpten oluşur. Çoğunlukla ahşaptan yapılan klârnetin üzerinde, küçük metal tuşlar bulunan delikler vardır. Dil titredikçe, dolu ve zengin bir ton elde edilir. Tuşlara basıp bırakarak, tonlama yapılır. Klârnet 4 notada imal edilir ve en çok kullanılan düz-si klârnettir. Bu klârnetin 3,5 oktav kadar ses genişliği vardır. On sekizinci yüzyılda Alman bir flüt imalâtçısı olan Johann Christoph Denner tarafından, dilli bir halk çalgısı olan “Chalumeau” adlı enstrümanın değiştirilmesiyle elde edilmiştir. 1840′lı yıllarda iki farklı karmaşık tuş takımı geliştirilmiştir. Klârnetler orkestralarda 1780′li yıllarda popüler hâle gelmiştir. Klârneti ön plâna çıkaran eserlerden bazıları George Frideric Handel’in iki klârnet ve bir korno için uvertürü, Carl Strawitz ve Wolgang Amadeus Mozart’ın klârnet konçertosudur.

Konu ile ilgili aramalar: Klarnet Nedir Klarnet ödev ara Klarnet kelime anlamı Klarnet sözlükte ara Klarnet ansiklopedi bilgi bankası ara Klarnet ne demek Klarnet neye denir

Klarnet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver