Kızlık Zarı, Kızlık Zarı Ameliyatı, Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı

kızlık zarı dikme, kızlık zarı diktirme, kızlık zarı diktirme ameliyatı, kızlık zarı diktirme operasyonu

Kızlık zarı dikimi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kız çocuklarının hepsinde doğuştan bulunan, önceleri sert bir dokuda olup ergenlikle birlikte esneklik kazanan , yaş ilerledikçe değişime uğrayan ve vajinanın girişinde yer alan doku kıvrımına kızlık zarı denmektedir. Nadirde olsa bazı kız çocuklarında doğuştan bulunmamaktadır.

 

Bazı kişiler kızlık zarını vajinanın içinde olarak düşünür. Ancak kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın girişinde, dudaklardan 1-1.5 cm içeridedir. Çoğu toplumda bekaretin simgesi olarak kabul edilir. Esnek yapıda bulunan kızlık zarının ortası deliktir. Bu delikten adet kanının akması sağlanır. Mastürbasyon, muayene yada ilişki sırasında kızlık zarında yırtılma olabilir. Ancak çok esnek yapıda bir kızlık zarına sahip olanlarda ise cinsel ilişki esnasında yırtılma meydana gelemeyebilirde. Bu tür durumlarda doğum sırasında kızlık zarı yırtılmaktadır.

İstenmeyen sorunlardan dolayı yırtılan yada ilişki sonrasında yırtılmış olan kızlık zarı, gelişen tıbbın sayesinde günümüzde tamir edilebilmektedir. Değişik amaçlarla uygulanan kızlık zarı operasyonu, uzman jinekologlar tarafından uygulanmaktadır.

 

Kızlık zarı diktirme ameliyatı

 

Kızlık zarının dikimi ile zar eski anatomik yapısını geri kazanır ve cinsel birleşme esnasında da kanar. Kızlık zarının yırtılma zamanına ve zar dokuların vereceği cevaba göre operasyonun başarısından söz edilebilir. Her kadına sorunsuzca uygulanan bir operasyondur. Son yıllarda kızlık zarı Flep (kalıcı) yöntem kullanılarak dikilmektedir. Yaklaşık yarım saatlik bir işlemdir. Genellikle lokal anestezi uygulanır ancak isteyenlere genel anestezi altında da işlem uygulanmaktadır. Kızlık zarı ameliyatı sonrası hasta normal yaşantısına devam edebilir.

Kızlık zarının dikildiği cinsel ilişki sırasında anlaşılmaz. Sadece kadın doğum uzmanları anlayabilir. Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, kontroller ve pansumanlar aksatılmadan yapılmalı, yaklaşık 1 hafta ağırlık kaldırılmamalı ve bacakları zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver