Kızılay Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Kızılay Nedir Görevi

Kızılay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kızılay Nedir, Kızılay Ne Anlama Gelir, Kızılay Ne Demektir, Kızılay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kızılay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kızılay Anlamı

Kızılay Nedir Görevi
Savaş, deprem, yangın, hastalık salgını, su baskını gibi felâketlerde zarar görenlere ve yoksullara yardım eden kurum. 1868 yılında Serdarıekrem Ömer Paşa’nın desteğiyle, Dr. Marko Paşa başkanlığında, Hilâliahmer adıyla kuruldu. Hilâliahmer Cemiyeti’nin temelini, Tıbbiye Mektebi öğretmenlerinden Miralay Abdullah Bey atmıştır. 1935 yılında Atatürk’ün önerisiyle, Türkiye Kızılay Cemiyeti adını alan kuruluş, 1947 yılında Türkiye Kızılay Derneği adını aldı. Genel merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şubesi bulunur. Kızılay’ın beyaz zemin üzerinde kırmızı ay bulunan bayrağı vardır. Savaş ve felâket dönemlerindeki yardımlarından başka, hemşireler ve hastabakıcılar yetiştirir; dispanserler açar. Hac döneminde kafileye refakat eder. Kızılay; ulus, ırk, dil, din, toplumsal durum ve siyasal inanç gözetmeksizin yardıma koşar.

Konu ile ilgili aramalar: Kızılay Nedir Kızılay ödev ara Kızılay kelime anlamı Kızılay sözlükte ara Kızılay ansiklopedi bilgi bankası ara Kızılay ne demek Kızılay neye denir

Kızılay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver